fbpx
 
Facebook Instagram YouTube

Jesteś tym, co jesz – dlaczego warto zdrowo się odżywiać?

podstawy zdrowego zywienia
4.7/5 - (12 votes)

Jeżeli Twoje postanowienie noworoczne dotyczyło dbania o swoja formę, to na pewno już wiesz, że co najmniej połowa sukcesu to odpowiednie żywienie. Nawet jeśli nie planujesz kariery jako kulturysta, to stosowanie się do podstawowych zasad żywieniowych pomoże Ci uniknąć wielu chorób i poprawić jakość życia. Osoby, u których nawyki żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia częściej mają problemy z koncentracją, gorzej radzą sobie ze stresem i wydają się jakby były wiecznie zmęczone.

Woda jest Twoim przyjacielem

Chociaż Smok Wawelski mógłby mieć odmienne zdanie, to woda jest niezwykle ważnym elementem życia. Około 60% masy dorosłego człowieka stanowi właśnie H2O. Bierze udział w usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, pomaga w termoregulacji organizmu, oraz transportuje do komórek składniki odżywcze. Skoro już wiesz, że jest ona bardzo istotna, pamiętaj aby regularnie wypijać ok. 1.5-2 litrów wody dziennie. Nie rób tego „na raz” bo skończysz jak wspomniany przeze mnie wcześniej smok. Poza tym w ten sposób możesz usunąć z organizmu sole mineralne.

Śniadanie to podstawa

Jest to najważniejszy posiłek, który powinien być syty, bogaty w węglowodany i błonnik. Dostarczy Ci on energii na cały poranek, gdyż czas jego trawienia to ok. 2-3 godzin. Przygotowując kanapki wybieraj pełnoziarniste pieczywo, a jeśli jesteś miłośnikiem płatków, to propozycją dla Ciebie są płatki owsiane i jęczmienne, do których możesz dosypać trochę suszonych owoców i orzechów. Te drugie, składają się głownie ze zdrowych tłuszczy.

Nie tylko kurczakiem człowiek żyje

Kurczak, ryż i warzywa to jedna z popularniejszych „diet”. Należy jednak pamiętać o tym, aby nasze posiłki były zróżnicowane. Dzięki temu za każdym razem dostarczymy organizmowi innych składników odżywczych, witamin itp. Suplementację można stosować jako dodatek, ale nie substytut zróżnicowanej diety.

Unikaj słodyczy i soli

Słodycze bogate w trans tłuszcze i cukier to idealny przykład pustych kalorii, które tylko czekają aby odłożyć się w miejscu gdzie powinien być twój „kaloryfer”. Z kolei produkty przetworzone zazwyczaj zawierają sporą ilość soli. Zgodnie z zaleceniami WHO, ilość soli spożywanej w ciagu dnia nie powinna przekraczać jednej płaskiej łyżeczki. Nadużywanie soli prowadzi do wielu zaburzeń, między innymi nadciśnienia tętniczego. Przed zjedzeniem zupki chińskiej odwróćcie opakowanie i przeczytajcie jej skład. Smacznego.

Mama miała racje mówiąc, abyś jadł warzywa i owoce

Owoce i warzywa to istne bomby pełne witamin i składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka! Skutki niedoboru niektórych witamin są przerażające, dla przykładu brak witaminy C może doprowadzić nawet do Szkorbutu, czyli choroby przez którą mogą wypaść Ci zęby.

Jedz regularnie

Równomierne odstępy czasowe pomiędzy posiłkami znacząco wpłyną na poprawę Twojego metabolizmu, czyli przemianę materii. Dzięki regularnemu spożywaniu pokarmów zapewnimy naszemu organizmowi stały dopływ składników odżywczych, w tym glukozy. Zmniejszy to ryzyko nagłych ataków głodu i jedzenia dużych posiłków, które niekoniecznie są potrzebne. Zjedzony nadmiar odkłada się w orgazmie. Przyjmuje się, że powinno się spożywać 5 posiłków dziennie w około 3 godzinnych odstępach i o mniej więcej stałych porach. Z własnego doświadczenia wiem, że jest to bardzo trudne (przynajmniej dla mnie), dlatego idealnym sposobem na uregulowanie jedzenia jest przygotowywanie posiłków wcześniej.

Dobrym rozwiązaniem są także wprowadzone niedawno przez Almę tzw. Coolomaty, czyli takie paczkomaty, tylko z lodówkami. Jeśli jesteście akurat w takiej sytuacji, że nie możecie zrobić zakupów, wystarczy złożyć zamówienie na Alma24 i odebrać swoje zakupy w dogodnym dla siebie punkcie. Dostawa zawsze wynosi 0 zł i w przeciwieństwie do kurierów nie trzeba rezerwować terminów, „zdzwaniać się” i organizować połowy dnia pod odbiór przesyłki.

zakupy przez internet alma zakupy online 24h

zakupy przez internet alma zawsze pod reka

zakupy przez internet alma paczkomat do przechowywania jedzenia

zakupy przez internet alma coolomaty

zakupy przez internet alma coolomaty lodowkiŁukasz Podliński

Witaj na moim blogu! Nazywam się Łukasz Podliński i jestem Twoim internetowym doradcą, stylistą. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych, przygotowanych specjalnie dla Ciebie treści. Główny kierunek to szeroko pojęta moda męska i budowanie wizerunku. Przeczytasz tu między innymi o tym jaki garnitur wybrać na studniówkę, jak dobierać odpowiednie spodnie i wreszcie rozwiąże Twój problem z wiązaniem krawata. Męskie fryzury to mój ulubiony temat, dlatego gdy wejdziesz w dział „włosy” będą już na Ciebie czekały poradniki jak układać włosy, oraz jak o nie dbać. Życzę Ci miłej lektury!