fbpx
 
Facebook Instagram YouTube

Filtry do zdjęć – edycja foto i presety w lightroom.

4.2/5 - (8 votes)

Filtry do zdjęć to najprostszy obecnie najpopularniejszy sposób na szybką obróbkę zdjęć. Gdy odkryłem presety i program lightroom jakość moich zdjęć osiągnęła wyższy poziom, dlatego pomyślałem, że podzielę się z Wami pozyskaną wiedzą i pokażę, jak w moim przypadku odmienił się profil na instagramie.

edycja zdjec instagram - przed
edycja zdjec instagram - po

FILTRY DO ZDJĘĆ

Jak wyglądać lepiej na zdjęciach?

Chociaż bloga prowadzę już kilka ładnych lat, na temat samej fotografii nie pisałem zbyt wiele. Wydaje mi się, że czas najwyższy to zmienić. Co prawda na moim kanale na YouTube pojawił się kiedyś materiał o tym, jak wyglądać lepiej na zdjęciach – ale zawiera on przede wszystkim porady dotyczące odpowiedniej postawy przy robieniu zdjec, układu ciała itp. Poniżej wstawiam Wam ten materiał, jeśli nie mieliście jeszcze okazji go zobaczyć.Wszystkie porady zawarte w tym materiale skupiają się na aspektach na które należy zwrócić uwagę jeszcze przed lub w trakcie wykonywania zdjęcia, natomiast nie możemy zapominać o postprodukcji, bo to ona w sporej mierze jest kluczem do sukcesu.

Edycja foto i presety w lightroom.

Przez większość swojej przygody z fotografią edycję zdjęć opierałem na Photoshopie. Zawsze wydawało mi się, że jest on najepszym i najbardziej profesjonalnym narzędziem wykorzystywanym przez fotografów. Trafiłem jednak na program który także należy do portfolio marki Adobe – mowa o Lightroom. Co prawda pełna wersja Lightrooma na wersję na komputer jest płatna – ale uwaga, wersja mobilna, która posiada wszystkie funkcje – jest całkowicie darmowa! Jest to zdecydowanie łatwiejsze narzędzie, niż photoshop który szczególnie na początku – dla laika – może okazać się zbyt zaawansowanym i skomplikowanym programem. Lightroom dosłownie „wyrzuca” na wierzch wszystkie najbardziej przydatne funkcje podczas obróbki zdjeć, takie jak: cienie, ekspozycja, kontrast – ale co dla mnie najważniejsze – pozwala w prosty sposób za pomocą suwaków dostosowywać i edytować pojedynczo każdy kolor osobno!

jak edytować zdjęcia na instagram - filtry
jak edytować zdjęcia na instagram - filtry

Czym są presety do lightroom

Nie każdy jednak jest utalentowanym retuszerem, czy edytorem – lub zwyczajnie nie ma na to czasu. Dlatego rozwiązaniem, które chcę Wam pokazać są presety do lightroom. Presety – choć potocznie mówi się na nie filtry do zdjęć -to tak naprawdę przygotowane odpowiednio wcześniej ustawienia wszystkich krzywych, braw i światła. Każde taki plik posiada zakodowaną informację, dzięki czemu dosłownie jednym kliknięciem jesteśmy w stanie zmienić całkowicie zdjęcie i nadać mu wybraną przez siebie estetykę. Jako, że przez wiele lat zajmuje się poniekąd fotografią (chociaż głównie w roli modela) to wspólnie z moją dziewczyną Nikolą Mróz oraz przyjacielem Krzysztofem Adamkiem przygotowaliśmy projekt, jakim są instafiltry. Jest to strona, na której znajdziecie w tym momencie kilkanaście gotowych filtrów do edycji zdjęć, które całkowicie odmieną Wasz instagram – oraz co może być dla Was ważniejsze – ujednolicą go. Dostaję często pytania na prv, jak obrabiane sa moje zdjęcia, więc odpowiedz jest prosta – filtrem Gray City.
edycja zdjec instagram

FILTRY DO ZDJĘĆInstalacja presetów do lightrooma

Instalacja presetów zależy od urządzenia, na którym chcemy dodać filtr. Jest to możliwe zarówno na urządzeniach mobilnych (przypominam, że Lightroom jest darmowy) w systemie Android i iOS. Dla systemów mobilnych należy wgrać do lightrooma plik o rozszerzeniu DNG, natomiast w przypadku wersji na PC, niezbędna będzie wersja presetu z rozszerzeniem XMP.


Proces ten nie jest trudny, ale warto zrobić to powoli i dokładnie zgodnie z instrukcją. Z doświadczenia wiem, że próbując „szybko przeklikać” może się okazać, że coś poszło nie tak. Pod tym linkiem znajdziecie pełną instrukcję jak instalować presety

Filtry do zdjęć – instagramowe przykłady

Na sam koniec pokażę Wam kilka kolaży zdjęć, które zostały przerobione za pomocą naszych presetów. Jeśli chcecie wypróbować nasze filtry, to podczas zakupów skorzystajcie z kodu rabatowego: PODLIN

lightroom-presety-instagram-filtry-instafiltry

Łukasz Podliński

Witaj na moim blogu! Nazywam się Łukasz Podliński i jestem Twoim internetowym doradcą, stylistą. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych, przygotowanych specjalnie dla Ciebie treści. Główny kierunek to szeroko pojęta moda męska i budowanie wizerunku. Przeczytasz tu między innymi o tym jaki garnitur wybrać na studniówkę, jak dobierać odpowiednie spodnie i wreszcie rozwiąże Twój problem z wiązaniem krawata. Męskie fryzury to mój ulubiony temat, dlatego gdy wejdziesz w dział „włosy” będą już na Ciebie czekały poradniki jak układać włosy, oraz jak o nie dbać. Życzę Ci miłej lektury!