fbpx
 
Facebook Instagram YouTube

Co zrobić, żeby LUDZIE traktowali Cię POWAŻNIE

Co zrobić, żeby LUDZIE traktowali Cię POWAŻNIE
3.9/5 - (20 votes)

Wiele osób ma problem z przebiciem się i byciem zauważalnym w towarzystwie. To, czy ludzie traktują Cię poważnie i słuchają tego, co masz do powiedzenia zależy od wielu czynników. Zdradzę Wam wszystkie powody, dlaczego macie problemy z budowaniem autorytetu i wyjaśnię, jak to jest, że niektórym wszystko się udaje i są traktowani z szacunkiem. Oto 9 sposobów na to, aby ludzie traktowali Cię poważnie:

Dlaczego ludzie nie traktują Cię poważnie?

Czy masz własne zdanie?

To podstawowe pytanie, od którego musimy zacząć. Jeśli chcesz, aby ludzie słuchali tego, co masz do powiedzenia – musisz głośno wyrażać swoja opinię i nie bać się posiadania innego, niż inni zdania. Oczywiście nie każę Ci teraz być w opozycji do wszystkich i wszystkiego. Jeśli zgadzasz się z przedmówcą – to także warto abyś zabrał głos w dyskusji, jednak musisz podkreślić swoją obecność wnosząc do rozmowy coś od siebie. Osoby, które w towarzystwie tylko przytakują, ze wszystkim i wszystkimi się zgadzają są zwyczajnie przezroczyste i niewidoczne.

Czy jesteś asertywny?

Sporo ludzi ma problem z mówieniem słowa „nie”. Wynika to głównie z tego, że nie chcą być uznani za niegrzecznych, chcą być mili, żyć ze wszystkimi w zgodzie i w żadnym wypadku nie popsuć dotychczasowych relacji. W efekcie jednak uznawane są za osoby bez charakteru oraz bez własnego zdania. Brak asertywności bardzo często doprowadza do tego, że takimi ludźmi w bardzo łatwy sposób można manipulować i dosłownie ich sobie ustawiać. Wyrażanie sprzeciwu nie jest niczym nietaktownym. Musicie pamiętać, żeby dbać o własny interes – bo raczej nikt za Was tego nie zrobi – ale za to chętnie Was wykorzysta.

Czy jesteś samodzielny?

Cechami, którymi imponujemy innym ludziom jest nasza samodzielność i zaradność. Jeżeli jesteś w stanie samemu poradzić sobie z większością spadających na Ciebie wyzwań i obowiązków – wszyscy to zauważą. Niezależność pokazuje, że nie idziemy na łatwiznę prosząc o pomoc w wykonywaniu rzeczy, które przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie zrobić sami i wzbudza u innych szacunek. Co jednak jeśli faktycznie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z zadaniem? Proszenie o pomoc jest moim zdaniem oznaką dojrzałości i rozsądku – co bez wątpienia wpłynie na to, że będą traktowali Cię poważniej. Należy jednak pamiętać, żeby znaleźć tą właściwą granicę pomiędzy samodzielnością a życiową niezaradnością.

Odpowiedzialność i rozsądek

Osoby cechujące się rozważnym podchodzeniem do problemów czy zadań, automatycznie budują autorytet i swój wizerunek jako osoby godnej zaufania. Wiedząc, że zawsze zachowujesz zimną krew i potrafisz przewidzieć konsekwencje swoich działań – chętniej będą Ciebie słuchali, oraz znacznie częściej sami będą prosili Ciebie o pomoc w rozwiązywaniu problemów, przy podejmowaniu decyzji. Twoje słowa zyskają na sile i wartości w ich oczach.

Ty w oczach innych – według Ciebie

Wpływ na poczucie własnej wartości ma nasze wyobrażenie o tym, jak ludzie nas postrzegają. Brzmi to trochę incepcyjnie, ale to prawda. Jeżeli założymy, że nasi znajomi mają nas za osobę nieśmiałą i małomówną – to podczas spotkania z nimi będziemy zachowywali się tak, jak sobie wyobrażamy, że oni o nas myślą. Osoby mające problemy z pewnością siebie zbyt często skupiają się na myśleniu o tym, jak ludzie nas widzą. Z reguły są to niezbyt atrakcyjne wizerunki, które są jedynie wytworami naszej wyobraźni i kompleksów. Najłatwiejszym sposobem na to, aby odmienić „wizję nas w oczach innych” – jest konfrontacja. Proponuję Wam zrobić pewien test. Na kartce papieru wypiszcie sobie cechy jakie myślicie, że widzi w Was przyjaciel – mówię o prawdziwym przyjacielu, który nie będzie się bał, że Was urazi, lub powie coś nie tak – a następnie zapytajcie go o to za co Was ceni, a co go w Was wkurza. Mogę się założyć, że wasza lista tylko w niewielkim stopniu pokryje się z rzeczywistością.
To wszystko ma wydźwięk jak pleonazm (czyli „masło maślane”), ale gdy pomyślicie nad tym trochę dłużej, to ma to sens.

Kogo widzisz w lustrze?

Nie mogę pominąć najważniejszego, czyli kwestii tego, kogo widzisz patrząc w lustro. Którą wersję siebie znajdujesz spoglądając w odbicie? Niskie poczucie własnej wartości może wynikać z wielu aspektów. Kompleksy, status materialny, wygląd, życiowe porażki. To właśnie przez ten bagaż emocjonalny wydaje się nam, że jesteśmy słabi.
Prawdą jest, że ludzie którzy wymagają od siebie więcej, osiągają lepsze wyniki niż ci, którzy spoczywają na laurach. Jednak przesadne dokręcanie śrubki i wieczne dążenie do perfekcji może znacząco wpłynąć na naszą samoocenę. Pewność siebie, swoich słów i umiejętności to kluczowe elementy o które musimy zadbać i które musimy umocnić jeżeli chcemy, aby ludzie traktowali nas poważnie. Słabych, stłumionych i niepewnych siebie osobników wyczuwa się na kilometr. Prawo dżungli mówi, że przetrwają tylko najsilniejsi, a świat to bezlitosna i brutalna dżungla.
Uwierz w siebie, a uwierzą w Ciebie wszyscy.

Co mówi Twoje ciało?

Mowa niewerbalna czyli mowa ciała wysyła naszym odbiorcom jasny i klarowny przekaz o naszej pewności siebie. Drobne gesty, ruchy i nasza postawa ma ogromny wpływ na to, jak postrzega nas rozmówca. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, kogo widzisz w lustrze :)
WYPROSTUJ SIĘ! Gdy chodzisz zgarbiony dajesz sygnał, że zrobiłeś coś złego, albo coś Ci nie wyszło i przyjmujesz postawę „zbitego psa”. Gdy jesteś skulony, nie wyglądasz jak pewny siebie człowiek sukcesu. Łopatki do tyłu, postawa otwarta – przyjmujesz wszystko na klatę.
GŁOWA DO GÓRY! Celuj wzrokiem tam, gdzie chcesz dotrzeć – czyli na szczyt! Wzrok na buciki podczas chodzenia to sygnał, że patrzysz tak mocno pod nogi, że nie zauważasz co jest przed Tobą i nad Tobą.
Jeśli chodzi zaś o rozmowę, to uniesiona głowa i kontakt wzrokowy jest obowiązkowy.
UŻYWAJ RĄK! Podczas rozmowy korzystaj z lewej i prawej ręki. Obie się przydają nie tylko do trzymania noża i widelca. Gestykulując tworzysz pewnego rodzaju obraz swojej wypowiedzi, a dynamiczne i energiczne ruchy wskazują na pewność siebie. Przy okazji wspomnę o legendarnej ręce w kieszeni, która rzekomo jest sygnałem o pewności siebie. Moim zdaniem to mit – wkładamy ręce do kieszeni wtedy, gdy nie mamy co z nimi zrobić. Chociaż jest to dobry sposób na „zajęcie ich” w sytuacjach awaryjnych – starajcie się gestykulować jak najwięcej.

Autorytet

Najlepiej słucha się tych, którzy wiedzą o czym mówią. O tym, że musisz mieć własne zdanie już wiesz, ale w kontaktach międzyludzkich warto jest podkreślić swój autorytet na każdy możliwy sposób. Podczas rozmowy powołuj się na swoje doświadczenia, przeczytane książki czy artykuły, filmy i wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Dzięki temu odniesieniu do źródła Twoje słowa będą znacznie silniejsze i będą miały większą siłę przebicia. Jeżeli temat rozmowy nie jest Twoją najmocniejszą stroną, staraj się delikatnie go przesuwać w kierunku Twoich zainteresowań, aby móc aktywnie uczestniczyć w dyskusji.

Pierwsze wrażenie

Na deser pozostawiłem wygląd zewnętrzny. Bez końca będę Wam powtarzał, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz, więc lepiej wykorzystać znajomość tego faktu na swoją korzyść. Ludzie w pierwszej kolejności oceniają nas na podstawie naszego wyglądu, bo zanim z kimś zamienimy kilka słów – najpierw nas zobaczy. To jak się prezentujemy może ułatwić lub utrudnić nam kontakty międzyludzkie i zmienić wynik rozmowy kwalifikacyjnej, spotkania biznesowego, czy randki. Należy odpowiednio dobrać swój wygląd do sytuacji. Twoje ubrania zawsze powinny być wyprasowane i czyste, ale chcąc być traktowany poważnie, musisz zacząć myśleć o zmianie swojej garderoby i sposobu ubierania. Koniec z kolorowymi koszulkami z pstrokatymi nadrukami – nic do nich nie mam, ale nie są one zbyt poważne i „wyjściowe”. Temat jest bardzo obszerny, dlatego postaram się niedługo napisać osobny artykuł o tym jak ubierać się poważniej. Gdy będzie gotowy podmienię (ten link)
Tutaj także ma znacznie to, o czym pisałem już wcześniej – czyli nasza postawa. Możesz założyć marynarkę i krawat, ale jeśli z postury będziesz przypominał dzwonnika z Notre Dame, to nie pomoże nawet najdroższy garnitur i nie będziesz traktowany poważnie.

co-zrobic-zeby-ludzie-traktowali-cie-powaznie-button

Którego z panów traktowalibyście poważnie? :)
co zrobic zeby ludzie traktowali cie powaznie

Łukasz Podliński

Witaj na moim blogu! Nazywam się Łukasz Podliński i jestem Twoim internetowym doradcą, stylistą. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych, przygotowanych specjalnie dla Ciebie treści. Główny kierunek to szeroko pojęta moda męska i budowanie wizerunku. Przeczytasz tu między innymi o tym jaki garnitur wybrać na studniówkę, jak dobierać odpowiednie spodnie i wreszcie rozwiąże Twój problem z wiązaniem krawata. Męskie fryzury to mój ulubiony temat, dlatego gdy wejdziesz w dział „włosy” będą już na Ciebie czekały poradniki jak układać włosy, oraz jak o nie dbać. Życzę Ci miłej lektury!