Kosmetyki do brody – pielęgnacja. Jakie szczotki, balsamy i olejki do brody wybrać?
Kosmetyki do brody to sekret każdego stylowego brodacza. Chcąc posiadać piękną i zadbaną brodę nie wystarczy jedynie ją zapuścić. Każdy kto kiedyś chociaż probował zapuścić zarost wie, że to nie jest aż takie proste, jak się wydaje. Pojawiają się różne przeciwności, np. sucha skóra, swędzenie, czy „dziury”. Dlatego właśnie tak bardzo potrzebne są odpowiednie produkty do pielęgnacji brody, które pomogą osiągnąć gęstą brodę.
Jakie kosmetyki do brody wybrać?
Może się Wam wydawać, że do mycia brody wystarczy zwykłe szare mydło. Częściowo się zgodzę, bo najważniejszym punktem pielęgnacji brody jest jej oczyszczanie. Jednakże zwykłe mydło jest silnie oczyszczające i niestety przesusza skórę i włos. Nie zostało ono stworzone z myślą o czyszczeniu i wypłukiwaniu kurzu, czy innych zanieczyszczeń z włosa. Więc pomimo tego, że oczyszcza i pomaga zachować ogólną higienę, to niestety nie jest to najlepszy wybór.
Pielęgnacja brody w kilku krokach
Pełny i całkowity serwis brody możemy określić jako cztery proste kroki. Każdy z nich jest równie ważny i ma swoje specjalne zadanie. Podążając za tymi wskazówkami każdy facet jest w stanie zapuścić gęstą i zadbaną brodę! Jedyna zasada, do której trzeba się stosować to konsekwencja i regularność. Kiedyś przygotowałem już dla Was poradnik brodacza, w którym poruszam kwestie pielęgnacji brody i kosmetyków do brody, ale ten będzie zdecydowanie bardziej obszerny i mam nadzieję wyczerpujący.
1. Serwis – tym mianem określamy przycinanie i podgalanie brody. Oczywiście możemy wykonywać serwis samemu w domu, lub odwiedzić barbera. Niewątpliwie ogromnym plusem wizyty w barbershopie jest to, że broda zostanie przystrzyżona lepiej. Barber odchylając specjalny barberski fotel ma lepszy dostęp do naszej brody i jest mu o wiele łatwiej wykonać idealne cięcie. Przygotowałem dla Was poradnik dotyczący różnych rodzajów i styli brody i zarostu. Polecam Wam przeczytać ten artykuł jak przycinać brodę dobierając jej styl do kształtu twarzy.
2. Oczyszczanie – to nic innego jak usuwanie zabrudzeń, zanieczyszczeń a także zapachów z brody! Niezbędny będzie szampon do brody oraz kartacz – czyli szczotka do brody.
3. Odżywianie – aby głos był gęsty, gruby i silny niezbędne jest dostarczanie substancji odżywczych. Dlatego tak bardzo ważna jest nasza dieta, która odżywia włos „od wewnątrz”, ale także pielęgnacja brody przy pomocy specjalnych barberskich kosmetyków do brody. Do odżywiania zarostu używamy olejki do brody oraz balsamy do brody.
4. Stylizacja – szczególnie w przypadku dłuższej brody warto poświęcić kilka minut dziennie na to, aby prezentowała się ona doskonale. W ruch wchodzą kartacze, szczotki i woski do brody i wąsów.
Tak wygląda sprawa pielęgnacji brody w skrócie, ale domyślam się, że to Wam nie wystarczy i jesteście głodni dodatkowej wiedzy i porad. Przejdźmy więc do konkretów, wytłumaczę Wam każdy z tych kroków. Postaram się wyjaśnić wszystko najlepiej jak potrafię, więc zasiądź wygodnie na fotelu i wyciągnij z tego poradnika dla brodaczy jak najwięcej informacji dla siebie!
Zostawiam Wam także link do artykułu w moim sklepie. To także poradnik jakie kosmetyki do brody wybrać, więc materiałów na ten temat macie naprawdę sporo! Niedługo pewnie nagram także o tym materiał na YT.
Szczotka do brody – czyli kartacz
W podstawowym wyposażeniu każdego brodacza powinna znaleźć się szczotka do brody – lub dla bardziej wtajemniczonych – kartacz do brody. Wielu brodaczy uważa, że najważniejszą funkcją szczotki do brody jest aspekt wizualny, by rozczesać niegiętą i niesforną brodę. Oczywiście jest to podstawowa funkcja szczotki do brody, ale osobiście uważam, że są ważniejsze powody dla których warto regularnie korzystać z kartacza do brody.
Zacznijmy od skóry, bo chociaż kartaczem nazywamy szczotką do brody, to oddziaływuje ona także na skórę na bródce! Ludzki naskórek starzeje się, złuszcza – mówiąc prościej „zużywa”. Jeśli kiedyś drapaliście się intensywnie w brodę i zaczął z niej sypać się jakby „łupież”, czyli małe drobinki – to właśnie był suchy, martwy naskórek, który nie został w żaden sposób usunięty. Przeczesywanie brody szczotką pozwala usunąć zarówno martwy naskórek, jak i drobne zanieczyszczenia pomiędzy włosami.
Jaką szczotkę do brody wybrać?
Istnieje kilka typów szczotek do brody. Przeważająca większość kartaczy do brody wygląda podobnie, czyli na drewnianym uchwycie osadzone są włosy. Do produkcji szczotek do brody stosuje się naturalne drewno wysokiej jakości, np. buku, czy też drzew owocowych. Natomiast jeśli chodzi o sam włos w szczotkach, jest to prawdziwa, naturalna szczecina dzika. Włos ten jest zdecydowanie twardszy od ludzkiego i idealnie nadaje się do kartaczy i szczotek. Dostępne są także wegańskie szczotki do brody, w których włosie dzika zostało zastąpione naturalnym włosiem roślinnym. Dzięki temu brodacze, których przekonania nie pozwalają na stosowanie tradycyjnych szczotek do brody także mają możliwość pielęgnacji brody.
Warto także dodać, że szczotki występują w różnych stopniach twardości. Przy tych bujnych i gęstych brodach będziemy stosowali te twarde kartacze.
Rozmiary szczotek do brody są do siebie zbliżone. Większość jest owalna, by doskonale leżała w dłoni. Niektóre modele posiadają także specjalne wyprofilowane wycięcia dla jeszcze większego komfortu. Polskie barberskie marki produkują takie szczotki, między innymi Zew, czy np. Pan Drwal – więc jeśli lubicie polskie produkty, to znajdziecie coś dla siebie :)
Szampon do brody – kosmetyki do brody
We wstępie nakreśliłem oczyszczające funkcje jaką spełnia szampon do brody, ale rozwinę temat dla bardziej zainteresowanych. Oczyszczanie brody samą szczotką to za mało, dlatego z pomocą przychodzą profesjonalne i dedykowane kosmetyki do brody. Ze względu na to, że włos na brodzie jest grubszy, sztywniejszy i jego struktura różni się trochę od tych na głowie – nie powinno się używać szamponów do włosów w celu oczyszczenia brody. Oczywiście jeśli w sytuacji awaryjnej, gdy Wasz ulubiony szampon do brody się akurat skończy, to możecie użyć zwykłego – i nic złego się nie stane. Natomiast musicie pamietać, że to tylko opcja awaryjna.
Szampony do brody maja kilka bardzo interesujących nas, brodaczy właściwości. Przede wszystkim docierają one wgłąb grubego włosa i wypłukują wszystkie niechciane drobinki. Pomagają także regulować ilość sebum i natłuszczenie włosa. Jeśli podczas wyczesywania brody szczotką coś pozostało, lub osadziło się na włosie to szampon się tego pozbędzie.
Bardzo ważną funkcją jest pozbywanie się nieprzyjemnego zapachu. Szczególnie brodaci mężczyźni, którzy palą cygara, papierosy czy inne wyroby tytoniowe powinni zaprzyjaźnić się z szamponami do brody. Włos ma właściwości chłonne i oprócz brudu, kurzy i zanieczyszczeń gromadzi i przetrzymuje zapach! Śmierdzące tytoniem ubrania to jedno, ale zapach papierosów na twarzy – a właściwie z brody – to nic przyjemnego, szczególnie w relacjach międzyludzkich.
Jak często myć brodę szamponem do brody?
W idealnym scenariuszu rekomenduję stosowanie szamponów do brody 3 razy w tygodniu. Jest to taka średnia, która jest dość uniwersalna. W przypadku pracy w uciążliwych warunkach, gdzie kurz i brud unosi się w powietrzu na zdrowy rozsądek oczywistym jest, że będziemy korzystać z szamponów do brody częściej.
Taka sama sytuacja jest u osób, które są bardzo aktywnie fizyczne. Podczas ciężkich siłowych treningów, czy podczas męczącej sesji cardio pocimy się – wszędzie. Osobiście na treningu daję z siebie wszystko, wyciskając siódme poty. Pot spływa nie tylko po plecach, czole – ale spływa także na brodę.
Szampon do brody – który wybrać?
Bez porządnego szamponu do brody – jak bez ręki. Dlatego wiele barberskich marek ma w swoim asortymencie tego tylu kosmetyki do brody. Wybór jest szeroki i w zasadzie w tym przypadku musimy podejmować decyzje głównie według własnego gustu i upodobania.
Dlaczego? O gustach się nie dyskutuje a niewątpliwie każdy z nas ma swoje typy jeśli chodzi np. o zapach, rodzaj opakowania, czy chociażby markę. Nie wiem czy czytaliście mój artykuł dotyczący zapachów męskich. Jeśli nie, to przy okazji podrzucam Wam – Perfumy męskie – poradnik.
Zapachy szamponów do brody są naprawdę różne i każdy facet znajdzie coś dla siebie, tego jestem pewny. Częstym wyborem są szampony do brody o zapachu leśnym, korzennym i owocowym – w tym często cytrusowym. Jednak paleta zapachów zawiera takie nuty jak: whisky, eukaliptus, pieprz, drzewo sandałowe – i wiele, wiele innych.
Jeśli chodzi o aplikację oraz rodzaj opakowania, to występują dwa. Pierwszy z nich to dozownik szamponu do brody w postaci pompki. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Drugim typem jest standardowy lejek, czy też odkręcane wieczko.
Popularnymi markami jeśli chodzi o szampony do brody są producenci tacy jak: Proraso, Percy Nobleman, Reuzel czy polski Pan Drwal.
Olejki do brody – kosmetyki do brody
Gdy mamy już pewność, że broda została należycie oczyszczona pora na krok na przód, czyli pielęgnacje w postaci odżywiania. Do prawidłowego podziału komórkowego włosa – czyli rośnięcia – niezbędne są odpowiednie składniki odżywcze i minerały. Część z nich dostarczamy do naszego organizmu razem z pokarmem i jest to działanie od środka. Natomiast możemy także działać „zewnętrznie” aby polepszyć kondycję naszej brody.
Olejki do brody pomagają odżywić włos, dzięki czemu jest on grubszy, pełniejszy i bardziej gęsty. Ze względu na swoją płynną formę olejek do brodu jest idealnym narzędziem do pielęgnacji długiej i bujnej brody. Zdecydowanie łatwiej jest równomiernie aplikować olejki do brody gdy jest ona pokaźna. Dodatkowo olejki do brody zamykają także łuskę włosa, sprawiając że jest on bardziej odporny na uszkodzenia i jest mniej łamliwy.
Olejki do brody mają płynną, tłustą formułę, dzięki czemu dotrą w każdy zakątek brody i odżywią każdy element włosa. Niektórzy nie lubią pozostawianego przez olejki połysku, ale to naturalna kolej rzeczy. Błyszczący włos to oznaka jego „pełności” i zdrowia. Jeśli jednak naprawdę przeszkadza Wam ten efekt, to rozwiązaniem jest stosowanie olejków do brody wieczorem, gdy już nigdzie sie nie wybieracie.
Olejki do brody – które wybrać?
Gama zapachowa wszystkich olejków do brody jest tak szeroka jak w przypadku szamponów i balsamów do brody. Po raz kolejny pojawiają się nuty sandałowe, cytrusowe, drzewne, kolońskie czy w końcu kosmetyki do brody o zapachu whisky. Ciekawostką jest to, że dostępne są także olejki do brody które nie mają zapachu. Jest to rozwiązanie dla osób, którym przeszkadza zapach kosmetyków do brody, lub koliduje z męskimi perfumami.
Opakowanie olejków do brody, a właściwie ich aplikacja w większości przypadków odbywa się poprzez ukrytą pod nakrętką pipetą. Dzięki niej jesteśmy w stanie bardzo dokładnie określić ile produktu najpierw nałożymy na dłoń – a potem na brodę czy zarost. Dostępne są także olejki do brody, które mają pompkę zamiast pipety, oraz występują produkty jedynie z nakrętką.
Balsamy do brody – kosmetyki do brody
Alternatywą dla olejków do brody są balsamy. Ich konsystencja jest kremowa, balsamiczna i bardziej „stała” przez co mają one jedną cechę, której nie mają olejki. Balsamy do brody również posiadają właściwości odżywcze i wzmacniające zarost. W składzie balsamów do brody możemy znaleźć takie składniki jak woski (w tym pszczele), olejki arganowe o których skuteczności każdy z nas wie, czy wszelkiego rodzaju ekstrakty i wyciągi.
Balsamy do brody z łatwością się aplikuje, szczególnie na krótkich zarostach do których są rekomendowane. Także pozostawiają efekt natłuszczenia, który jest oznaką odżywienia włosa i skóry pod włosem. Ze względu na swoją konsystencje pakowane są zazwyczaj w małe puszki, lub słoiczki. Osobiście wizualnie opakowania balsamów podobają mi się bardziej, niż olejków – tylko aspekt wizualny, ale nie ukrywam że lubię mieć fajną barberską puszkę w kosmetyczce.
Balsamy do brody z chwytem
Wyróżniającą cechą balsamów do brody jest chwyt, czyli hold. Dzięki obecności wosków balsamy do brody pomogą nam nie tylko odżywić brodę, ale także ją wystylizować. Jeżeli drażnią Was pojedyncze odstające z różnych stron włoski, albo probujecie zmusić brodę aby inaczej się układała – to balsam do brody jest idealnym wyborem.
Zestaw do pielęgnacji brody
Jak to mówią – razem lepiej. Spora część facetów lubi mieć wszystko w „pakiecie”, aby jak najprościej i najlepiej radzić sobie ze stylizacją i pielęgnacją brody. Takie pudełka – boxy – zawierają zazwyczaj wszystko co niezbędne w jednym miejscu i świetnie zapakowane. Występują wersje z szczotkami do brody, zestawami różnych zapachów olejków i balsamów do brody. Niektóre wyposażone są nawet w eleganckie ręczniczki do wycierania twarzy!
Zestawy do brody do świetny pomysł na prezent, brodacz każdego szczebla – i ten hardcoreowy – i tan, który dopiero zaczyna swoją przygodę z groomingiem będzie wniebowzięty gdy otrzyma taki zestaw.
Serum do brody – na rzadki zarost i dziury
Co jeśli jednak zarost nie chce nam rosnąć, lub pojawia się nieregularnie – albo nawet występują w nim dziury? Niestety genetykę ciężko jest oszukać i tak jak w przypadku wypadania włosów można próbować niwelować ten efekt. Swoją drogą przygotowałem materiał fryzury męskie na zakola, więc jeśli dotyczy Cie problem wypadania włosów to może znajdziesz coś dla siebie.
Na rynku dostępnych jest wiele regeneracyjnych masek do włosów, ale przez długi czas brak było godnego odpowiednika jeśli chodzi o zarost i brodę. Na szczęście niedawno pojawiły się produkty, które powinny poprawić gęstość, grubość i stan brody.
Kosmetyki do brody – podsumowanie
Mam nadzieję, że udało mi się rozwiązać chociaż część Waszych wątpliwości jeśli chodzi o wybór odpowiednich kosmetyków do brody dla siebie. Pamiętajcie, że zawsze możecie się ze mną skontaktować w sprawie porady. Możecie pisać do mnie zarówno na IG @podlinski_lukasz – ale także bezpośrednio do mojego sklepu z barberskimi kosmetykami dla mężczyzn – StreetHero.pl
Stale się rozwijam jako bloger, YouTuber – czy prowadząc swój sklep, więc czekajcie na nowe materiały, nowe filmy – no i zdecydowanie więcej poradników!
PS: Dla wszystkich Was, którzy mnie obserwują mam dla Was rabat w moim sklepie!
Wystarczy podczas ostatniego kroku zakupowego wpisać specjalny kod: BLOG10 Udostępnij na Facebooku