fbpx
 
Facebook Instagram YouTube

Dlaczego wełniany sweter gryzie? Trochę o wełnie.

4.7/5 - (4 votes)

Na pewno i Was kiedyś pokąsał wściekły sweter. Nie zastanawialiście się dlaczego?


Aby rozwiązać odwieczną zagadkę drapiących, gryzących, kąsających (czy jakkolwiek inaczej to nazwać) swetrów trzeba zacząć od źródła, czyli włókna naturalnego. Jak sama nazwa mówi, takie włókna produkowane są z surowców naturalnych, my skupimy się na tych pochodzenia zwierzęcego. Przypomnę tylko, że wełna pozyskiwana jest nie tylko z owiec i to właśnie tu pojawia się pierwsza wskazówka. Wełnę uzyskuje się z okrywy włosowej, czyli mówiąc prościej sierści, takich zwierząt jak wspomnianych już owiec, ale również lam (alpaka), wielbłądów (kamel), kóz (moher, kaszmir),  czy królików (angora).

wool_fibers(włókna naturalne i sztuczne) 

W zależności od pochodzenia, włókno ma inną budowę. Jeżeli włókna są cienkie, to zapewne będą delikatne i miękkie, z kolei grube będą sztywne i szorstkie. Gatunki zwierząt wykorzystywanych do pozyskiwania wełny zamieszkują skrajnie różne tereny, stąd też takie zróżnicowanie w długościach i grubościach włókien.

Do tych najprzyjemniejszych dla skóry w dotyku zaliczamy kaszmir pozyskiwany z kóz, oraz wełnę z owiec mernysowych. Niestety ich cena jest znacznie większa, niż tradycyjnej owczej wełny, dlatego też te wyroby są dużo droższe i zaliczane do produktów z półki premium.

To długość, grubość i „szorstkość” włókien z jakich składa się przędza decyduje jak często będziemy się drapać :) Dobra, ale co to „przędza”?
To półprodukt do tworzenia tkanin, dzianin, lin, nici itp. Powstaje przez skręcanie pasma włókien i wygląda tak:

przedza(przędza)

tkanina(tkanina – występuje w różnych splotach)

Musisz wiedzieć, że:
– Wełna wełnie nie równa. Pomijając fakt, że mają one różne pochodzenie, moment pozyskania jest także istotny. Dla przykładu owce posiadają dwa rodzaje sierści. Stałą, która jest sztywna, oraz puchową – miękką, wypadającą na wiosnę. Dlatego nawet runo pozyskane z tego samego gatunku – w tym wypadku owcy- będzie inne w zależności od okresu pozyskiwania.
– Świetnie izoluje ciepło, więc nie zmarzniesz! Przy zakupie nie daj jednak oszukać się samemu sobie. To, że sweter jest gruby nie oznacza, że jest aż tak ciepły, na jaki wygląda. Decyduje o tym gęstość splotu.
– Nie wchłania zapachów tak jak bawełna
– Dzięki sprężystej budowie nie gniecie się w takim stopniu jak inne włókna
– Bardzo ważną zaletą jest duża higroskopijność – czyli możliwość wchłonięcia wody. W wełnianych akcesoriach (czapkach, szalach, kominach itp) wilgoć nie będzie Ci straszna! Nawet gdy śnieg, czy deszcz zmoczy wełnę nie odczujesz tej wilgoci.

Jak wszystko ma też swoje wady. Wymaga starannej pielęgnacji, prania ręcznego i suszenia rozłożonego na płasko. W przeciwnym wypadku, pod naporem ciężaru nasiąkniętej wody odkształci się. Na pewno nikt nie chciałby stracić nowego swetra po pierwszym praniu. Wełna jest przysmakiem moli, więc środki do konserwacji są niezbędne! Lawenda skutecznie je odstrasza, ale nie każdy lubi ten zapach.

Wełna obecnie występuje raczej jako domieszka. W sklepach królują wyroby akrylowe i bawełniane, gdzie wełna zajmuje od 5% do 20% całego składu. Mieszanki nie są złe, pod warunkiem, że proporcje są odpowiednie. Można wtedy wykorzystać zalety różnych włókien w jednym produkcie.

 

Przeglądaj wełniane czapki:
Uszatki, pilotki 
czapka wełniana uszatka pilotka
inne
wełniane czapki


przeglądaj wełniane szale

wełniany szal męski


przeglądaj wełniane kominy

wełniany komin męski


przeglądaj wełniane swetry

wełniany sweter męski

Jeżeli wpis Ci si podobał, kliknij „lubię to”, a najlepiej udostępnij! :)

Łukasz Podliński

Witaj na moim blogu! Nazywam się Łukasz Podliński i jestem Twoim internetowym doradcą, stylistą. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych, przygotowanych specjalnie dla Ciebie treści. Główny kierunek to szeroko pojęta moda męska i budowanie wizerunku. Przeczytasz tu między innymi o tym jaki garnitur wybrać na studniówkę, jak dobierać odpowiednie spodnie i wreszcie rozwiąże Twój problem z wiązaniem krawata. Męskie fryzury to mój ulubiony temat, dlatego gdy wejdziesz w dział „włosy” będą już na Ciebie czekały poradniki jak układać włosy, oraz jak o nie dbać. Życzę Ci miłej lektury!