fbpx
 
Facebook Instagram YouTube

Wszystko, co musisz wiedzieć o zegarkach, zanim zdecydujesz się na zakupy – poradnik

budowa zegarka - mechanizm zegarka
4.2/5 - (8 votes)

Zegarek spełnia obecnie wiele zadań. Oprócz pierwotnej funkcji odmierzania czasu, pełni także rolę biżuterii i daje przekaz w jakiej okoliczności złapaliśmy jego nosiciela. Skupmy się jednak na jego budowie, oraz najczęściej zadawanych pytaniach towarzyszących przy zakupie. Męskie zegarki to nieodłączny element stylu.

Budowa zegarka naręcznego:

Budowa zegarka - meski zegarek

Najważniejsze elementy zegarka:

tarcza zegarka - budowa zegarka narecznegotarcza zegarka aviator - watch facetarcza zegarka skeleton - watch face

Tarcza zegarka (cyferblat) – rodzaje

jeden z najważniejszych wizualnych elementów zegarka. To właśnie na niej umieszczone są oznaczenia godzin i minut (zwane indeksami – istnieją modele bez oznaczeń). Najpopularniejsze tarcze, to te klasyczne, oparte zazwyczaj na jednym, bądź dwóch jednolitych kolorach (białe, srebrne, szare, ecru). Z kolei bardzo często w zegarkach sportowych, casualowych i modelach typu aviator stosowane są ciemne tarcze. Trzecim rodzajem jest tarcza odkryta (bardzo często zupełnie) – czyli skeleton. Osobiście jestem miłośnikiem takich modeli. Występują także tarcze całkowicie zadrukowane (np. mapa świata)

Koperta zegarka

Obudowa mechanizmu (zwanego także kolibrem) to koperta. To trzon całego zegarka, wykonywane są z metali szlachetnych, tytanu, stali szlachetnej, ale także z tworzyw sztucznych i stopów metali lekkich. Spotyka się na ogół koperty okrągłe, kwadratowe, beczkowe i bagietowe.

koperta zegarka - budowa zegarka - body of watch

koronka zegarka

Koronka zegarka

mówiąc potocznie to „pokrętło”, które służy do nakręcania zegarków mechanizmem klasycznym, ale także do ustawienia daty i godziny. Zazwyczaj (chociaż wydaje mi się, że zawsze) umiejscowiona z prawej strony, tuż za godziną trzecią.

Szkło zegarka

Na początku szkiełka wykonywane były ze szkła akrylowego, które w prawdzie nie jest dość odporne na zarysowania, ale ewentualne rysy bardzo łatwo można wypolerować. Twardość takiego szkła to 1 w skali Mohsa
Obecnie najpopularniejszym materiałem stosowanym w zegarkach jest szkło mineralne, które zostało opracowane przez NASA. Jego twardość to 6.5 stopnia w skali Mohsa.
Najtwardszym materiałem (9 w skali Mohsa) jest szkło szafirowe, ale co za tym idzie, cena tych zegarków również jest większa. W zegarkach dobrej klasy na ogół stosuje się właśnie szkło szafirowe.
W tańszych modelach mogą być zastosowane materiały takie jak plastik, czy pleksi – co wiąże się z dużo niższą jakością.

mechanizm zegarka

Mechanizm zegarka, czyli czym różni się zegarek kwarcowy od mechanicznego?

Zegarek mechaniczny

Takie modele swoją energię do pracy czerpią ze sprężyny napędowej, połączonej z systemem kół, zębatek i ciężarków. Występują dwa rodzaje naciągu mechanizmu:

– naciąg ręczny (klasyczny):

– pokręcając koronką, naciąga się sprężynę napędową umieszczoną w bębnie. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba go zbyt często nakręcać. Dzieje się tak dlatego, że podczas nakręcania pierwszej sprężyny, specjalny mechanizm uruchamia drugi bęben itd. Ciekawostka: zegarek posiadający cztery sprzężone bębny działa ponad 10 dni!

– naciąg automatyczny:

– zegarki z takim naciągiem mają w sobie rotor – czyli wahnik – który obraca się podczas poruszania ręką (nadgarstkiem), nakręca sprężynę. W celu uzyskania jak największego momentu obrotowego rotory maja zazwyczaj maksymalną średnicę na jaką pozwalają rozmiary mechanizmu. Pojawiają się także mikrorotory – czyli mniejsze odpowiedniki wahników, są jednak one znacznie cięższe i wykonane są ze złota lub platyny. W przypadku zegarków automatycznych ważny jest odpowiedni zapas chodu, który można uzyskać poprzez szeregowe łączenie bębnów zegarka.
Częstym problemem takich modeli jest to, że w przypadku braku dodatkowych bębnów – gdy odłożymy zegarek na noc – rano trzeba będzie go ponownie ustawić. O ile w przypadku gdy nie mamy dodatkowych funkcji problem da się znieść, to w modelach z wiecznym kalendarzem, czy z fazami księżyca może być to frustrujące. Ciekawostka: zegarki z mechanizmem automatycznym są zazwyczaj znacznie grubsze od tych z mechanizmem klasycznym. 

Zegarek kwarcowy:

W przeciwieństwie do zegarków mechanicznych, te kwarcowe mają znacznie mniej ruchomych części. Umieszczony w środku naelektryzowany kryształ wibruje jednostajnym rytmem i napędza zegarek. Takie zegarki są dużo tańsze od mechanicznych oraz znacznie dokładniejsze. Mylą się średnio o zaledwie minutę w skali całego roku, gdzie zegarki z naciągiem mechanicznym gubią lub zyskują w ciągu roku godzinę. Ciekawostka: zegarki kwarcowe można od razu rozpoznać po wskazówce sekundowej, która przeskakuje – zamiast poruszać się płynnie po tarczy.  

wodoodporny zegarek

Czy zegarek jest wodoodporny?

KLASA WODOSZCZELNOŚCI
ZASTOSOWANIA

30 m
zegarek jest odporny na zachlapania, ale nie nadaje się on do pływania

50 m
w tym zegarku możesz pływać, ale nie nurkować

100 m
z takim zegarkiem możesz „samodzielnie” nurkować

200 – 300 m
ten zegarek sprawdzi się przy nurkowaniu z butlą tlenową

Co jeszcze musisz wiedzieć?

– zegarków na skórzanym pasku nie powinno się nosić codziennie. Skóra potrzebuje swobodnego dostępu do powietrza, aby wyschnąć.
– w zegarku kwarcowym baterię należy wymieniać co trzy lata. Istnieje ryzyko, że kwas wycieknie i zaleje mechanizm.
– zegarki z mechanizmem automatycznym warto nakręcać, aby wprawić zębatki w ruch i rozprowadzić smar.

Męskie zegarki:

Łukasz Podliński

Witaj na moim blogu! Nazywam się Łukasz Podliński i jestem Twoim internetowym doradcą, stylistą. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych, przygotowanych specjalnie dla Ciebie treści. Główny kierunek to szeroko pojęta moda męska i budowanie wizerunku. Przeczytasz tu między innymi o tym jaki garnitur wybrać na studniówkę, jak dobierać odpowiednie spodnie i wreszcie rozwiąże Twój problem z wiązaniem krawata. Męskie fryzury to mój ulubiony temat, dlatego gdy wejdziesz w dział „włosy” będą już na Ciebie czekały poradniki jak układać włosy, oraz jak o nie dbać. Życzę Ci miłej lektury!