fbpx
 
Facebook Instagram YouTube

Jak naturalnie zadbać o prawidłowy poziom testosteronu?

JAK NATURALNIE ZADBAĆ O PRAWIDŁOWY POZIOM TESTOSTERONU
4/5 - (4 votes)

 

Prawie każdy facet chce zwiększyć swoją atrakcyjność. Czy to poprzez wyczesanie męskiej fryzury, ubiór ale także nasze ciało. Coraz więcej mężczyzn zaczyna dbać o swoje ciało i regularnie uczęszcza na treningi bądź wykonuje je w domu lub na świeżym powietrzu. Jednak dlaczego jedni posiadają łatwość w budowie mięśni, a z kolei innym przychodzi to zdecydowanie gorzej? Testosteron w organizmie każdego mężczyzny odgrywa wiele kluczowych ról. Jedną z nich jest nasze libido oraz budowa masy mięśniowej. Oczywiście pełni on wiele kluczowych ról w organizmie faceta, które przedstawię po kolei. Jednak najważniejszym pytaniem jest jak naturalnie zadbać o prawidłowy poziom testosteronu?

Aktywność fizyczna – klucz do wymarzonej sylwetki

Zadbanie o prawidłowy poziom aktywności fizycznej to poniekąd klucz do wymarzonej sylwetki. Każdy z nas powinien zadbać o ruch mniej więcej 30-45 minut dziennie. Nie mówię tu o codziennym treningu na siłowni – spacer również wlicza się do aktywności fizycznej! Szczególnie w aktualnej sytuacji, kiedy większość z nas siedzi w domu i pracuję zdalnie to warto znaleźć czas na wieczorny bądź też poranny spacer. Dodatkowo, dzięki aktywności możemy polepszyć naszą gospodarkę hormonalną w tym także poziom testosteronu. Trening siłowy również będzie świetny, szczególnie w kontekście budowy masy mięśniowej. Pamiętaj jednak, że jeśli wolisz inne aktywności fizyczne to nie musisz zmuszać się do jednej konkretnej – rób i trenuj to co lubisz!

Jak naturalnie zadbać o prawidłowy poziom testosteronu?

Sen, a prawidłowa regeneracja

Ilość i jakość snu jest również bardzo ważnym aspektem. Spanie poniżej 6 godzin powoduje zaburzenie gospodarki hormonalnej w tym głównie hormonów odpowiedzialnych za głód i sytość – greliny i leptyny. Następstwem tego może być częstszy głód, co spowoduje zwiększone spożycie kalorii niż normalnie. Organizm ludzki potrzebuje odpowiedniego czasu na prawidłową regenerację. Im mniej śpisz tym poziom Twojego testosteronu bardziej ubolewa. Zadbaj zatem o prawidłową ilość i jakość snu, a Twoje ciało podziękuję Ci większą energię w ciągu dnia!

Zbilansowana dieta to podstawa

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa na drodze do poprawy swojego zdrowia i komfortu życia. Znasz powiedzenie jesteś tym co jesz? To zdanie nie wzięło się znikąd. Chyba nie muszę mówić, że jedzenie samych fast foodów, przetworzonej żywności, słodyczy nie jest zbyt zdrowe. Odpowiednia podaż składników odżywczych, może zdziałać bardzo wiele. Dieta dopasowana do Twoich potrzeb może znacząco wpłynąć na poprawę Twojego samopoczucia. Wiem po samym sobie. Nie muszą być to żadne wyszukane dania i drogie składniki. Wystarczy zwiększyć spożycie warzyw i owoców, zadbać o prawidłową podaż białka i regularne picie wody! To oczywiście początek ale dzięki temu gwarantuje Ci, że Twój komfort życia wejdzie na znacznie wyższy level. 

Jak naturalnie zadbać o prawidłowy poziom testosteronu?

Stres i jego wpływ na zdrowie

Wpływ nadmiernego stresu ma niszczący wpływ na zdrowie. W kontekście hormonów – wpływa na nadmierną produkcję kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Sam kortyzol nie jest zły w naszym organizmie, wręcz przeciwnie – odpowiada on m.in. za wybudzanie nas ze snu. Jednak jak pewnie wiesz to dawka czyni trucizną. Warto zatem zadbać o zmniejszenie czynników stresogennych w naszym otoczeniu. Na wiele sytuacji nie mamy bezpośredniego wpływu, więc pamiętaj, że nie zawsze warto się tym przejmować.

Ilość tkanki tłuszczowej, a nasze libido

Utrzymanie zdrowej ilości tkanki tłuszczowej pozytywnie wpływa na nasze libido. Mówiąc zdrowa ilość mam na myśli około 8-12% tkanki tłuszczowej. Wiem, że każdy chciałby być jak najbardziej docięty, jednakże długotrwałe posiadanie zbyt niskiego poziomu BF (Body Fat) nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Oprócz zdrowia, niska ilość tkanki tłuszczowej negatywnie rzutuje na libido, ponieważ uczucie zmęczenia jest zbyt wysokie. 

Jak naturalnie zadbać o prawidłowy poziom testosteronu?

Alkohol, papierosy i inne używki

Unikanie wszelkich używek, w tym m.in palenia papierosów i nadużywania alkoholu to jedna z podstaw. Oprócz tego, że takie nawyki wpływają negatywnie na nasze narządy wewnętrzne takie jak płuca lub wątrobę to, co gorsza wpływają negatywnie na poziom testosteronu. Jak wiadomo wszystko jest dla ludzi, ale jeśli poszedłeś w skrajność, w której co weekend (lub co gorsza częściej) pijesz do odciny to nie będzie z tego nic dobrego. Szczególnie, że czasami fajnie pamiętać dobrą imprezę… 

Seks, a wpływ na testosteron

Na koniec rzecz jasna, sprawa jedna z ważniejszych. Jak udowodniło wiele badań aktywni seksualnie mężczyźni posiadają zdecydowanie wyższy poziom testosteronu we krwi. Jeśli chcesz pozytywnie i naturalnie wpłynąć na poziom swojego testosteronu to już wiesz. co robić!

Łukasz Podliński

Witaj na moim blogu! Nazywam się Łukasz Podliński i jestem Twoim internetowym doradcą, stylistą. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych, przygotowanych specjalnie dla Ciebie treści. Główny kierunek to szeroko pojęta moda męska i budowanie wizerunku. Przeczytasz tu między innymi o tym jaki garnitur wybrać na studniówkę, jak dobierać odpowiednie spodnie i wreszcie rozwiąże Twój problem z wiązaniem krawata. Męskie fryzury to mój ulubiony temat, dlatego gdy wejdziesz w dział „włosy” będą już na Ciebie czekały poradniki jak układać włosy, oraz jak o nie dbać. Życzę Ci miłej lektury!