Facebook Instagram YouTube

Studniówkowy poradnik dla mężczyzny

meski-poradnik-studniowka-jak-sie-ubrac
Studniówkowy poradnik dla mężczyzny
4.6 (91.11%) 9 votes

Rozwiązanie problemu co ubrać na studniówkę oraz jaki garnitur wybrać.

Pierwszy garnitur dla młodego mężczyzny

Studniówka to bez wątpienia jedna z pierwszych okazji, kiedy młody mężczyzna dokonuje wyboru i zakupu pierwszego garnituru. Dlatego garnitur ten powinien być przede wszystkim uniwersalny, szczególnie dlatego, że w niedalekiej przyszłości będzie sporo okazji do jego noszenia. Tuż po studniówce mają miejsce egzaminu maturalne, samo wręczenie dyplomu i odebranie wyników matury również jest sytuacją formalną. Pierwszy garnitur przyda się także podczas pierwszych rozmów o pracę.

Jaki garnitur wybrać na studniówkę (i nie tylko)

Moim zdaniem najlepszą i najbardziej uniwersalną propozycją dla młodego człowieka jest granatowy garnitur. Ten kolor świetnie sprawdza się w każdej sytuacji i u każdego mężczyzny bez względu na wiek. Jego największym atutem jest to, że zawsze jest na miejscu. W połączeniu z czarnymi dodatkami w sytuacjach bardzo formalnych i wieczorowych, oraz zestawiony z brązowymi dodatkami na co dzień i w momentach w których należy być ubranym elegancko, ale sytuacja nie wymaga wieczorowego dresscodu. Pozostaje jeszcze kwestia odcienia naszego garnituru. Ciemniejsze warianty będą bardziej eleganckie, z kolei wszystkie jaśniejsze i wpadające nawet w błękit będą bardziej „modowe” i wizualnie świeższe, lżejsze. Ewentualnym rozwiązaniem jest stworzenie zestawu koordynowanego składającego się np. z marynarki smokingowej i klasycznych eleganckich spodni. Marynarka smokingowa, czy też cały smoking to najbardziej eleganckie rozwiązanie, jednak w takim wypadku niezbędna jest koszula z łamanym kołnierzykiem i muszka.

garnitur-na-studniowke
garnitur-granatowy-meski
marynarka-smokingowa-na studniowke

Rozmair garnituru


Pozostaje jeszcze kwestia dobrania odpowiedniego rozmiaru garnituru. Najczęściej młodzi panowie noszą za duże garnitury. Najprostszy sposób aby wyjaśnić kiedy garnitur leży dobrze:
1. Szew łączący rękaw marynarki z barkiem powinien być dokładnie w tym miejscu, gdzie kończy się bark. Najczęściej marynarka jest za szeroka w barkach i dosłownie „spada” z ramion.
2. Długość rękawa marynarki powinna sięgać 2cm przed przegub ręki, a długość rękawa koszuli powinna być do przegubu. (mierzone przy wyprostowanej ręce).
3. Długość nogawki – spodnie powinny opadać na but tworząc maksymalnie jedno zagięcie.

Jaką koszulę wybrać do garnituru?

W tym przypadku mężczyźni nie powinni mieć problemu z kolorem, bo sugerowanym najlepszym wyborem jest oczywiście klasyczna biała koszula. Najeży jednak zwrócić uwagę na kołnierz i krój. W tym momencie zapraszam Was do przeczytania poradnika dotyczącego wybierana męskiej koszuli. Chcąc podkreślić swój indywidualizm, a także wejść na wyższy poziom elegancji, polecam wybrać koszulę z rękawem zapinanym na spinki.

Klasyczna propozycja:
biala-meska-koszula-studniowka
Koszula na spinki:
meska-biala-koszula-na-spinki-studniowka

Mucha czy krawat?

Osobiście wybrałbym krawat, ale to tylko z tego względu, że przez długi czas nosiłem muszki i trochę mi się przejadły. Nie oznacza to jednak, że wybór muchy będzie gorszy. Mimo wszystko muchy są bardziej eleganckie niż krawaty, więc jeśli zależy Ci na tym, aby wyglądać jak najbardziej formalnie – wybierz muszkę. Jeśli jednak nie ma to dla Ciebie aż tak dużego znaczenia – wybierz krawat. Jeżeli chodzi o kolorystykę to tutaj trzeba mieć troszeczkę wyczucia. Najprostszym wyborem jest oczywiście czarny kolor, który będzie idealnie współgrał z resztą dodatków. Możesz jednak poeksperymentować z kolorystyką np. decydując się kolor bordowy który jest pewnym wyborem, lub jakiś kolorowy deseń. Moja wskazówka to, aby wybierać stonowane kolory, jeśli nie masz pewności, czy wybrany przez Ciebie kolor lub wzór pasuje. Trzecią możliwością jest odpięcie górnego guzika i postawienie jedynie na kolorową poszetkę.

mucha-bordowa-afd
mucha-granatowa-w-kropki-33d
mucha-czarna-694
krawat-bordowy-162
krawat-granatowy-fff
krawat-czarny-c1c

Podkreśl swój styl poszetką

Poszetka to jeden mój ulubiony i według mnie najbardziej stylowy męski dodatek. Uważam, że w Waszej studniówkowej kreacji nie powinno jej zabraknąć. Wybór kolorystyki poszetki ściśle uzależniony jest od koloru i motywu pozostałych dodatków. W żadnym wypadku poszetka nie powinna być tego samego koloru co muszka lub krawat. Chociaż bardzo często te dodatki sprzedawane są w kompletach, to znacznie lepiej prezentują się rozkompletowane, niż zestawione ze sobą. Zdarzają się wyjątki, kiedy mężczyźni świadomie zakładają taką samą poszetkę jak krawat i wyglada to całkiem nieźle, jednak odradzałbym Wam takiego ryzykowania. Dobierając wzór lub kolor ważne jest, aby stworzyć kontrast pomiędzy garniturem i poszetką. Poszetka ma za zadanie rozświetlić stylizację.

poszetka-czerwona-w-kropki-427
poszetka-zolta-w-kwiatki-e05
poszetka-biala-392

Pozostałe dodatki


Zasada dobierania pozostałych dodatków jest bardzo prosta. Wszystko musi być czarne, ponieważ dodatki dobieramy pod kątem obuwia. Tak więc pasek do spodni i pasek od zegarka powinny być czarne. Jeżeli chodzi o kolor klamry paska, spinek do mankietów i koperty zegarka, to uznaje się, że powinny być one w tym samym kolorze (złamanie tej zasady nie będzie bardzo rażące). Więc to czy wybierzecie złoto, czy srebro zależy już tylko od Was, ale zapewne większość zdecyduje się na srebrną opcję.

pasek-czarno-bialy-9f5
spinki-srebrne-4bd
szelki-czarne-w-krate-884

Buty na studniówkę

Jak już wspominałem wcześniej, studniówka jest uroczystością wieczorową. Jedynym prawidłowym kolorem obuwia jest kolor czarny – stąd też wcześniejsze czarne propozycje dodatków. W przypadku granatowego garnituru buty brązowe oczywiście pasują, ale nie nadają się na tą okazje – ubierając je popełnicie błąd. Jeżeli chodzi o rekomendowane modele, to polecam klasyczne oksfordy, ewentualnie derby. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że oksfordy mają zamknięta przyszwę, a derby otwarte. Przyszwa to ta część buta w której znajdują się otwory na sznurowadła. Stanowczo odradzam butów z obciętymi czubami – wyglądają one bardzo, bardzo źle. Polecam Wam także rozchodzić wcześniej buty, bo podczas całonocnego tańczenia wygodne buty będą na wagę złota. Z kolei Panie, które nie wezmą butów na zmianę bardzo często tańczą w połowie wieczoru na boso :)

Oksfordy:
buty na studniowke
Derby:
buty dla chlopaka na studniowke

Najczęstsze błędy


1. Poszetka w kolorze muszki/krawata

Chociaż sprzedawane w kompletach, nigdy nie zestawiaj ich ze sobą w jednej stylizacji.


2. Dodatki w kolorze sukienki partnerki

Najstarszy i jednej z najczęściej popełnianych błędów. To nie wygląda dobrze.


3. Zapięte wszystkie guziki w marynarce

W marynarce na dwa guziki zapinamy tylko górny. Z marynarkami na jeden guzik nie ma problemu :) Pamiętajcie tylko, że marynarkę zawsze odpina się podczas siadania.


4. Źle dobrany rozmiar garnituru

Zazwyczaj za długie spodnie oraz zadługie rękawy i marynarka spadająca z ramion.


5. Alkohol

Doskonale wiem, że na każdej studniówce pod stołem szwęda się butelka. Niestety bardzo często źle się to kończy. Bardzo Was proszę i przestrzegam. Studniówka to nie impreza w klubie – pokażcie klasę.


6. Brak zestawu awaryjnego

Podczas wywijania na parkiecie puszczają szwy i odpadaja guziki. Dogadajcie się ze swoją partnerką lub koleżanką, aby wzięła igłę, nitkę oraz agrafkę. Wielu królów parkietu taki zestaw już uratował :)

Zakończenie

Przede wszystkim chciałbym życzyć Wam udanego wieczoru. Bawcie się i tańczcie do białego rana bez względu na to czy macie ruchy jak John Travolta, czy Terminator. Jeśli już musicie wypić, róbcie to z rozsądkiem. Pamiętajcie o tym, aby być dżentelmenami dla swoich partnerek, które zaprosiliście. To Wy jesteście dla Nich – nie one dla Was. Zabawiajcie je, obsługujcie i zapewnijcie dobrą zabawę.

PS: Wielkimi krokami zbliża się matura, więc również w tej kwestii trzymam za Was kciuki.

Łukasz Podliński

Witaj na moim blogu! Nazywam się Łukasz Podliński i jestem Twoim internetowym doradcą, stylistą. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych, przygotowanych specjalnie dla Ciebie treści. Główny kierunek to szeroko pojęta moda męska i budowanie wizerunku. Przeczytasz tu między innymi o tym jaki garnitur wybrać na studniówkę, jak dobierać odpowiednie spodnie i wreszcie rozwiąże Twój problem z wiązaniem krawata. Męskie fryzury to mój ulubiony temat, dlatego gdy wejdziesz w dział „włosy” będą już na Ciebie czekały poradniki jak układać włosy, oraz jak o nie dbać. Życzę Ci miłej lektury!