fbpx
 
Facebook Instagram YouTube

Płynne złoto – Whisky i Festiwal w Jastrzębiej Górze

5/5 - (2 votes)

Czyli raj dla gentlemanów…

Dokładnie od 21 do 23 sierpnia poznawałem bogaty świat Whisky podczas Festiwali w Jastrzębiej Górze. Moje kubki smakowe szalały godzinami, bo tyle trwały prezentacje marek Glenfiddich, Grant’s i Tullamore DEW.

Rob Allanson, Globalny Ambasador Marki Grant’s, ze swoim niesamowitym poczuciem humoru rozpoczął część prezentacyjną.
William Grant & Sons działając jako rodzinna firma, wypracowała swój własny styl produkcji whisky. W celu stworzenia najdelikatniejszej i zrównoważonej whisky zbożowej, która wzbogaciłaby smak whisky słodowej, tworząc tym samym idealną whisky blended, rodzina Grant zadecydowała się wybudować własną destylarnię w Girvan.

Kilka ciekawostek:
1.Charakterystyczną barwę i smak nadaje whisky drewno beczki, w której jest leżakowana. Według prawa każda szkocka whisky musi spędzić minimum 3 lata w dębowej beczce.
2.W Szkocji znajduje się obecnie 108 czynnych destylarni whisky, usytułowanych w pięciu głównych regionach Szkocji. Każdy z tych regionów produkuje bardzo odmienny typ szkockiej.
3.Do produkcji jednej butelki Grant’s Family Reserve (0,7l.) zużywane jest około 3,6 litra wody.
4.Pełna nazwa firmy to William Grant & Sons Ltd., co oznacza, że jej udziały mogą należeć tylko do członków rodziny. Whisky Grants jest więc najstarszą blendowaną whisky, która do dziś pozostaje w rodzinnych rękach.
5.WG&S jako jedyni finiszują swoją szkocką w beczkach po piwie i hiszpańskim winie Sherry. Dzięki temu procesowi Grant’s Sherry Cask posiada wyjątkowy smak.

fot. AKPARob Allanson, Globalny Ambasador Marki Grant’s
fot. AKPAfot. AKPAfot. AKPA
Dalsza część, którą poprowadził John Quinn dotyczyła Tullamore D.E.W.
( Daniel Edmond Williams -człowiek pełen determinacji. Jako 14-latek zatrudnił się w wytwórni a następnie rozwinął firmę. )
Historia Tullamore D.E.W. rozpoczeła się w 1829, w samym sercu Irlandii. Lokalizacja destylarni została wybrana nieprzypadkowo. Jej okolice słyną z najbardziej żyznych ziem w całym kraju…

Ciekawe:
Tullamore D.E.W. PHOENIX to limitowana edycja powstała dla uczczenia determinacji, z jaką mieszkańcy Tullamore odbudowali po wielkiej katastrofie balonowej w 1785 roku.
W katastrofie całe miasteczko spłonęło, po czym powstało na nowe jak Feniks z popiołów.
Tullamore D.E.W. PHOENIX charakteryzuje się matowym smakiem, który zawdzięcza unikalnej kompozycji trzech irlandzkich whiskey.
akpa20140822_whisky_pt_en_0215John Quinn, Ambasador Tullamore D.E.W
fot. AKPA fot. AKPA
Na koniec Glenfiddich i charyzmatyczny Ambasarod Ian Millar.
To najczęściej nagradzana na świecie single malt scotch whisky.

Z rozmowy z Ian-em zapamiętałem kilka naprawdę ważnych rzeczy:
Po pierwsze – whisky należy pić ciepłą. Wystarczy potrzymać szklankę kilka minut w dłoni. Zajmie to około pięciu minut, ale whisky będzie delikatniejsza w smaku i uwolni wszystkie swoje aromaty.
Whisky pijemy dla przyjemności, ale jeżeli leżakowała 18 lat i więcej, powinno się okazać jej szacunek. Mieszanie tak dobrego alkoholu z colą będzie przestępstwem ;)

fot 2Ian Millar – Ambasarod Glenfiddich
fot. AKPAfot. AKPA

 

oraz kilka dodatkowych zdjęć od Splitfireguy

DSC_0110 DSC_0136

Łukasz Podliński

Witaj na moim blogu! Nazywam się Łukasz Podliński i jestem Twoim internetowym doradcą, stylistą. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych, przygotowanych specjalnie dla Ciebie treści. Główny kierunek to szeroko pojęta moda męska i budowanie wizerunku. Przeczytasz tu między innymi o tym jaki garnitur wybrać na studniówkę, jak dobierać odpowiednie spodnie i wreszcie rozwiąże Twój problem z wiązaniem krawata. Męskie fryzury to mój ulubiony temat, dlatego gdy wejdziesz w dział „włosy” będą już na Ciebie czekały poradniki jak układać włosy, oraz jak o nie dbać. Życzę Ci miłej lektury!