Facebook Instagram YouTube

FRYZJER vs. BARBER SHOP- kto jest LEPSZY?

barber czy fryzjer kto lepszy
FRYZJER vs. BARBER SHOP- kto jest LEPSZY?
3.7 (74.4%) 25 votes

Kto lepiej zadba o Twoje włosy – odwiedzić fryzjera, czy barber shop? Modne i klasyczne męskie fryzury w wykonaniu dwóch szkół cięcia. Wyczesany poradnik dla facetów, którzy dbają o swój hairstyle. Barbershop vs. salon fryzjerski – wybierz co będzie lepsze dla Ciebie i Twoich włosów!

SALON FRYZJERSKI vs. BARBER SHOP- kto jest LEPSZY?

Mnóstwo mężczyzn zwraca się do mnie z pytanem kogo wybrać do ogarnięcia swoich włosów. Wybór nie jest taki oczywisty, bo zarówno wizyta w salonie fryzjerskim jak i barbershopie ma swoje plusy i minusy. Postaram się Wam dokładnie opisać temat i wskazać różnice, abyście mogli wybrać miejsce dla siebie, w którym będziecie chętnie wykonywali swoje wymarzone męskie fryzury – bez fuckup’ów.

Odkąd pojawiła się w Polsce i na świecie moda na brodaczy, czyli drwali zaczęło rozwijać się także barberstwo, co pozytywnie moim zdaniem wpłynęło na branżę i postrzeganie zadbanego faceta. Teraz mężczyzna, który do układania włosów zamiast przezroczystego żelu używa pasty i pomaga sobie przy tym grzebieniem, albo nawet szczotką jest już „mniej pedalski”. Co prawda nadal znajdą się tacy, którym to przeszkadza, ale niedługo wyginą i nie przekażą tego dalej w genach, bo kobiety zdecydowanie wolą zadbanych (lecz nadal męskich) facetów, niż spoconych „nieogarów”. Wybaczcie kolokwializmy, ale w tym temacie bez nich się nie obędzie.

SPECJALIZACJA


barber shop czy salon fryzjerski

Przechodząc do konkretów, barber i fryzjer prezentuję trochę inną szkołę i podejście do cięcia. Do kogo więc udać się, aby być zadowolonym z wizyty?

FRYZJER

Zacznę od tego, że większość fryzjerów nie specjalizuje się wyłącznie w męskich fryzurach. Fryzjerzy potrafią zadbać zarówno o długie, jak i krótkie włosy – męskie oraz damskie. W przeciwieństwie do barberów podążają oni za modą i panującymi obecnie trendami. W salonie fryzjerskim bez większego problemu uzyskasz wszystkie wykręcone fryzury, których raczej nie podjąłby się barber – lub zrobiłby to ze skrzywioną miną (i pewnie gorzej). Kolejnym atutem fryzjera jest koloryzacja włosów, szczególnie, że ostatnio mieliśmy prawdziwy hype na farbowanie włosów na siwo/szaro. Co ciekawe także sporo mężczyzn, u których pojawia się pierwszy siwy włos chcą go zatuszować, decydują się na delikatną farbę, by pozbyć się niechcianego siwego wśród np. czarnych włosów – osobiście uważam jednak, że wygląda to bardzo dobrze i niezwykle męsko.

BARBER

Ewidentnie specjalista od męskich fryzur, jednak tylko tych, które są klasyczne. Jeżeli więc marzycie o idealnym pompadourze, czy fryzurze w stylu undercut wizyta u barbera będzie najrozsądniejszym wyborem. Również fryzury z cieniowaniem typu „fade” lepiej wyglądać będą spod ręki barbera, ale to głównie dlatego, że w barbershopie dysponują lepszymi maszynkami (przynajmniej powinni – co nie wyklucza tego, że w dobrym salonie fryzjerskim takie maszynki mogą mieć). O ile barber koloru nie ruszy, to wyciszenia siwych włosów mógłby się podjąć – jednak wszystko zależy od już od konkretnego salonu. Nie zapominajmy jednak, że barber to także doskonały serwis brody, którego nie możemy spodziewać się od fryzjera.


UNIWERSALNOŚĆ

Wydaje mi się, że w kwestii dostosowania się do potrzeb klienta wygrywa tutaj fryzjer. Pomimo tego, że nie jest tak bardzo skupiony na mężczyznach jak barber, ogólnie rzecz biorąc powinien poradzić sobie z większością fryzur. Sam niejednokrotnie prosiłem fryzjera, aby oprócz włosów przyciął także zarost (głównie chodziło o kontury) i zrobił to dobrze, niemniej jednak – nie ma nawet podejścia w tym temacie do golibrody.

KOSMETYKI

Tutaj zagadnienie jest bardzo ciekawe. Zarówno i profesjonalny fryzjer i barber dysponują wysokiej jakości kosmetykami – specjalnymi męskimi szamponami do włosów czy odżywkami. Różnica jednak polega na tym, że produkty używane w barbershopie kierowane są stricte do mężczyzn, co efektuje męskimi zapachami – a to na prawdę ma znaczenie. W salonie fryzjerskim oczywiście mogą pojawić się także kosmetyki nakierowane na mężczyzn, jednak większość z nich będzie uniwersalna (aby zamawiając kosmetyki pasowały do stylizacji fryzur damskich i męskich) o neutralnym – ale także przyjemnym- zapachu.WYGLĄD LOKALU


barbershop barber

Sprawa podobna jest do specjalizacji. Barbershopy w Polsce inspirowane i kreowane są na kulturę oraz klimat z dawnych lat. Stąd też w tego typu lokalach możemy zobaczyć mnóstwo drewna, ciemnej kolorystyki i surowego klimatu. Jeżeli chodzi zaś o muzykę, to najczęściej pojawia się spokojny jazz, blues (tak jak lepszych kawiarniach) lub jeśli lokal prowadzony jest w bardziej „zadziornym” to muzyka klimacie rock i amerykańskie hity typu „sweet home alabama”, czy hity Elvisa.
Takie spostrzeżenia odniosłem odwiedzając barbershopy na terenie kraju, za granicą jest to bardziej rozwinięty temat, stąd też np. wizyta w salonie urządzonym na boisko do gry w koszykówkę.
salon fryzjerski vs barber shop

Salony fryzjerskie z racji swojej uniwersalności i nowoczesności również wygląd kreują w taki sposób. Wystrój zależy oczywiście od poszczególnych salonów i ich właścicieli, jednak styl „modern” to słowo klucz. Muzyka to albo uniwersalne hity wszech czasów, składanki z ostatnich trendów, lub czasami radio (w mniej renomowanych salonach)

SERWIS I OBSŁUGA

To co odróżnia posiedzenie u barbera i fryzjera to oczywiście fotel. W barbershopie wszystkie fotele przystosowane są do serwisowania zarostu, a więc odchylają się do tyłu i mają wysuwany zagłówek dla naszego komfortu. O ile jest to niezbędne przy cięciu brody, o tyle w przypadku przycinania włosów nie ma to żadnego znaczenia.
W salonie fryzjerskim panuje jednak większy ruch, jest znacznie więcej stanowisk pracy (zazwyczaj conajmniej 3/4) – w przeciwieństwie do barbershopów, gdzie położony jest nacisk na większą prywatność, czy też nawet intymność spotkania. Podobno z barberem/fryzjerem jest tak jak z barmanem, któremu mówi się wszystko :)

Zarówno w dobrym barbershopie jak i salonie fryzjerskim zostaniecie poczęstowani kawą, ewentualnie whisky. W lokalach z kategorii premium bez względu na ich charakter zostaną dołożone wszelkie starania, aby klient poczuł się jak gość.

Ile kosztuje męskie cięcie u fryzjera vs Barber – jaka cena usług?

Kwota za mistrzowskie cięcie w Warszawie wygląda tak samo w obu miejscach i jest to 100 zł. Jednak w przypadku barbershopów cena ta może podskoczyć w przypadku, gdy doliczymy do tego serwis brody, tak jak u fryzjera decydując się na koloryzację. Oczywiście kwoty te stanowią cenę w „znanych” i renomowanych miejscach. Dobrego barbera, czy fryzjera można spotkać wszędzie, o czym przekonałem się niejednokrotnie – nawet ostatnio :)

PODSUMOWANIE

Miejsce które wybierzecie powinno zależeć od Waszych osobistych preferencji i fryzur, które chcecie uzyskać. Pamiętajcie jednak, że nawet dobry barber czy dobry fryzjer może mieć gorszy dzień i coś spieprzyć (patrz na mnie :>) a tani będzie starał się bardziej – aby swoją renomę dopiero zbudować. Fryzjerzy i barberzy to ludzie – nie zapominajmy o tym!

Mam nadzieję, że tym wpisem udało mi się wytłumaczyć wam różnicę pomiędzy tymi dwoma zawodowcami.

Łukasz Podliński

Witaj na moim blogu! Nazywam się Łukasz Podliński i jestem Twoim internetowym doradcą, stylistą. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych, przygotowanych specjalnie dla Ciebie treści. Główny kierunek to szeroko pojęta moda męska i budowanie wizerunku. Przeczytasz tu między innymi o tym jaki garnitur wybrać na studniówkę, jak dobierać odpowiednie spodnie i wreszcie rozwiąże Twój problem z wiązaniem krawata. Męskie fryzury to mój ulubiony temat, dlatego gdy wejdziesz w dział „włosy” będą już na Ciebie czekały poradniki jak układać włosy, oraz jak o nie dbać. Życzę Ci miłej lektury!