FRYZJER vs. BARBER SHOP- kto jest LEPSZY?
Kto lepiej zadba o Twoje włosy – odwiedzić fryzjera, czy barber shop? Modne i klasyczne męskie fryzury w wykonaniu dwóch szkół cięcia. Wyczesany poradnik dla facetów, którzy dbają o swój hairstyle. Barbershop vs. salon fryzjerski – wybierz co będzie lepsze dla Ciebie i Twoich włosów!
SALON FRYZJERSKI vs. BARBER SHOP- kto jest LEPSZY?
Mnóstwo mężczyzn zwraca się do mnie z pytanem kogo wybrać do ogarnięcia swoich włosów. Wybór nie jest taki oczywisty, bo zarówno wizyta w salonie fryzjerskim jak i barbershopie ma swoje plusy i minusy. Postaram się Wam dokładnie opisać temat i wskazać różnice, abyście mogli wybrać miejsce dla siebie, w którym będziecie chętnie wykonywali swoje wymarzone męskie fryzury – bez fuckup’ów.
Odkąd pojawiła się w Polsce i na świecie moda na brodaczy, czyli drwali zaczęło rozwijać się także barberstwo, co pozytywnie moim zdaniem wpłynęło na branżę i postrzeganie zadbanego faceta. Bardzo cieszę się z tego, że zaczęliśmy sięgać po specjalne, dedykowane kosmetyki dla mężczyzn.
Teraz mężczyzna, który do układania włosów zamiast przezroczystego żelu używa pasty i pomaga sobie przy tym grzebieniem, albo nawet szczotką jest już „mniej pedalski”. Co prawda nadal znajdą się tacy, którym to przeszkadza, ale niedługo wyginą i nie przekażą tego dalej w genach, bo kobiety zdecydowanie wolą zadbanych (lecz nadal męskich) facetów, niż spoconych „nieogarów”. Wybaczcie kolokwializmy, ale w tym temacie bez nich się nie obędzie.
SPECJALIZACJA
Przechodząc do konkretów, barber i fryzjer prezentuję trochę inną szkołę i podejście do cięcia. Do kogo więc udać się, aby być zadowolonym z wizyty?
FRYZJER MĘSKI
Zacznę od tego, że większość fryzjerów męskich nie specjalizuje się wyłącznie w męskich fryzurach. Fryzjerzy potrafią zadbać zarówno o długie, jak i krótkie włosy – męskie oraz damskie. W przeciwieństwie do barberów podążają oni za modą i panującymi obecnie trendami. W salonie fryzjerskim bez większego problemu uzyskasz wszystkie wykręcone fryzury, których raczej nie podjąłby się barber – lub zrobiłby to ze skrzywioną miną (i pewnie gorzej). Kolejnym atutem fryzjera jest koloryzacja włosów, szczególnie, że ostatnio mieliśmy prawdziwy hype na farbowanie włosów na siwo/szaro. Co ciekawe także sporo mężczyzn, u których pojawia się pierwszy siwy włos chcą go zatuszować, decydują się na delikatną farbę, by pozbyć się niechcianego siwego wśród np. czarnych włosów – osobiście uważam jednak, że wygląda to bardzo dobrze i niezwykle męsko. Fryzjerzy zazwyczaj pracują na fryzjerskich markach, ale pojawiają się czasem produkty marek kierowanych do mężczyzn np. American Crew, czy Reuzel.
BARBER
Ewidentnie specjalista od męskich fryzur, jednak tylko tych, które są klasyczne fryzury męskie. Jeżeli więc marzycie o idealnym pompadourze, czy fryzurze w stylu undercut wizyta u barbera będzie najrozsądniejszym wyborem. Również fryzury z cieniowaniem typu „fade” lepiej wyglądać będą spod ręki barbera, ale to głównie dlatego, że w barbershopie dysponują lepszymi maszynkami (przynajmniej powinni – co nie wyklucza tego, że w dobrym salonie fryzjerskim takie maszynki mogą mieć). O ile barber koloru nie ruszy, to wyciszenia siwych włosów mógłby się podjąć – jednak wszystko zależy od już od konkretnego salonu. Nie zapominajmy jednak, że barber to także doskonały serwis brody, którego nie możemy spodziewać się od fryzjera. Dlatego też w barbershopach możecie zobaczyć znane barberskie marki z kosmetykami do włosów takie jak np. Layrite, Uppercut Deluxe, czy Suavecito. W związku z wspomnianym przeze mnie serwisem brody, w barbershopie często także zaopatrzycie się w kosmetyki do brody.
UNIWERSALNOŚĆ – Fryzjer męski vs Barber
Wydaje mi się, że w kwestii dostosowania się do potrzeb klienta wygrywa tutaj fryzjer męski. Pomimo tego, że nie jest tak bardzo skupiony na mężczyznach jak barber, ogólnie rzecz biorąc powinien poradzić sobie z większością fryzur. Sam niejednokrotnie prosiłem fryzjera, aby oprócz włosów przyciął także zarost (głównie chodziło o kontury) i zrobił to dobrze, niemniej jednak – nie ma nawet podejścia w tym temacie do golibrody.
MĘSKIE KOSMETYKI BARBERSKIE
Tutaj zagadnienie jest bardzo ciekawe. Zarówno i profesjonalny fryzjer i barber dysponują wysokiej jakości kosmetykami – specjalnymi męskimi szamponami do włosów czy odżywkami do włosów dla mężczyzn. Różnica jednak polega na tym, że produkty używane w barbershopie kierowane są stricte do mężczyzn, co efektuje męskimi zapachami – a to na prawdę ma znaczenie. W salonie fryzjerskim oczywiście mogą pojawić się także kosmetyki nakierowane na mężczyzn, jednak większość z nich będzie uniwersalna (aby zamawiając kosmetyki pasowały do stylizacji fryzur damskich i męskich) o neutralnym – ale także przyjemnym- zapachu.
Pomady do włosów i pasty do włosów
Asortyment produktów do stylizacji włosów w barbershopach jest moim zdaniem zdecydowanie szerszy. Bardzo często salony fryzjerskie sygnowane są jedną wiodącą marką kosmetyczną, która zazwyczaj specjalizuje się jednak w produktach dla kobiet i przy okazji stworzyła kilka produktów dla mężczyzn. Natomiast w barbershopie znajdziecie profesjonalne pomady do włosów renomowanych marek i ich wybór będzie (a przynajmniej powinien być) spory!
WYGLĄD LOKALU
Sprawa podobna jest do specjalizacji. Barbershopy w Polsce inspirowane i kreowane są na kulturę oraz klimat z dawnych lat. Stąd też w tego typu lokalach możemy zobaczyć mnóstwo drewna, ciemnej kolorystyki i surowego klimatu. Jeżeli chodzi zaś o muzykę, to najczęściej pojawia się spokojny jazz, blues (tak jak lepszych kawiarniach) lub jeśli lokal prowadzony jest w bardziej „zadziornym” to muzyka klimacie rock i amerykańskie hity typu „sweet home alabama”, czy hity Elvisa.
Takie spostrzeżenia odniosłem odwiedzając barbershopy na terenie kraju, za granicą jest to bardziej rozwinięty temat, stąd też np. wizyta w salonie urządzonym na boisko do gry w koszykówkę.
Salony fryzjerskie z racji swojej uniwersalności i nowoczesności również wygląd kreują w taki sposób. Wystrój zależy oczywiście od poszczególnych salonów i ich właścicieli, jednak styl „modern” to słowo klucz. Muzyka to albo uniwersalne hity wszech czasów, składanki z ostatnich trendów, lub czasami radio (w mniej renomowanych salonach)
SERWIS I OBSŁUGA
To co odróżnia posiedzenie u barbera i fryzjera to oczywiście fotel. W barbershopie wszystkie fotele przystosowane są do serwisowania zarostu, a więc odchylają się do tyłu i mają wysuwany zagłówek dla naszego komfortu. O ile jest to niezbędne przy cięciu brody, o tyle w przypadku przycinania włosów nie ma to żadnego znaczenia.
W salonie fryzjerskim panuje jednak większy ruch, jest znacznie więcej stanowisk pracy (zazwyczaj conajmniej 3/4) – w przeciwieństwie do barbershopów, gdzie położony jest nacisk na większą prywatność, czy też nawet intymność spotkania. Podobno z barberem/fryzjerem jest tak jak z barmanem, któremu mówi się wszystko :)
Zarówno w dobrym barbershopie jak i salonie fryzjerskim zostaniecie poczęstowani kawą, ewentualnie whisky. W lokalach z kategorii premium bez względu na ich charakter zostaną dołożone wszelkie starania, aby klient poczuł się jak gość.
Ile kosztuje męskie cięcie u fryzjera vs Barber – jaka cena usług?
Kwota za mistrzowskie cięcie w Warszawie wygląda tak samo w obu miejscach i jest to 100 zł. Jednak w przypadku barbershopów cena ta może podskoczyć w przypadku, gdy doliczymy do tego serwis brody, tak jak u fryzjera decydując się na koloryzację. Oczywiście kwoty te stanowią cenę w „znanych” i renomowanych miejscach. Dobrego barbera, czy fryzjera można spotkać wszędzie, o czym przekonałem się niejednokrotnie – nawet ostatnio :)
PODSUMOWANIE
Miejsce które wybierzecie powinno zależeć od Waszych osobistych preferencji i fryzur, które chcecie uzyskać. Pamiętajcie jednak, że nawet dobry barber czy dobry fryzjer może mieć gorszy dzień i coś spieprzyć (patrz na mnie :>) a tani będzie starał się bardziej – aby swoją renomę dopiero zbudować. Fryzjerzy i barberzy to ludzie – nie zapominajmy o tym!
Mam nadzieję, że tym wpisem udało mi się wytłumaczyć wam różnicę pomiędzy tymi dwoma zawodowcami.
Udostępnij na Facebooku