FEJK or LEGIT? – Jak rozpoznać PODRÓBY ?!

Nie wiesz czy zamawiane sneakersy na stronie są FEJK czy LEGIT? Po przeczytaniu tego wpisu i obejrzeniu filmu będziesz miał pewność!
Zakupy przez internet – jak rozpoznać podróbki
Zakupy przez internet to już standard i znaczne udogodnienie. Nie trzeba już biegać po galeriach handlowych oddalonych od siebie kilka lub kilkanaście kilometrów w poszukiwaniu wymarzonych butów, czy ubrań. Wszystko dostępne jest w sieci. Właśnie dlatego należy uważać na źródła i strony, z których zamawiamy towar. Cwaniacy i oszuści tylko czekają na trochę pazernego klienta, który będzie chciał kupić tanio – a właściwie za tanio.
FEJK OR LEGIT – w 7 krokach
1. Sprzedawca – zanim dokonasz jakiegokolwiek zakupu na nieznanej Ci stronie sprawdź dokładnie kim jest sprzedawca. Profesjonalny i rzetelny sklep będzie przedstawiał informacje o sobie w zakładce „o mnie” czy też „kontakt”. W takim miejscu powinna znaleźć się nazwa firmy czy też spółki oraz NIP i REGON. Jeżeli firma wydaje się podejrzana a jest polskiego pochodzenia możemy ją prześwietlić poprzez rządową stronę CEIDG, czyli Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej
2. Cena – każdy z nas podczas zakupów raczej stara się znaleźć produkt w jak najatrakcyjniejszej cenie, jednak należy się kierować zdrowym rozsądkiem. Pełnowartościowy towar, który standardowo kosztuje np. 600 zł znajdziemy w promocyjnej cenie 200 zł będzie moim zdaniem conajmniej wątpliwy. Zbyt niska cena powinna być sygnałem ostrzegawczym.
3. Czas wysyłki – standardowy czas realizacji zleceń w granicach Polski powinien wynosić 7 dni, 14 w Europie i około 3 tygodni ze Stanów. Jeżeli termin realizacji przekracza 30 dni oznacza to, że jest on wysyłany z bardzo, bardzo daleka :)
4. Regulamin – polecam chociaż wstępne zapoznanie się z jego treścią. Można w nim znaleźć na przykład takie cuda:

5. NIEZAFOLIOWANE – to powinno być Wam dobrze znane z FB. Miliardy konkursów i akcji typu „sprzedaję, oddaję niezafoliowanego iPhone”… Krętactwo czuć na odległość. Tak samo z towarem – jeśli nie ma oryginalnego opakowania – coś jest nie tak.
6. Kod produktu – to najważniejszy punkt tego poradnika. Każdy markowy produkt posiada swój indywidualny kod produktowy. Na aukcjach / stronach gdzie sprzedawany jest towat powinna być informacja o jego numerze. Wystarczy go skopiować i wkleić w google aby upewnić się, że jest jest on oryginalny.
7. Panie, mamy wszystko od wyboru do koloru – o ile wielki reseller taki jak np. Zalando brzmi wiarygodnie (chociaż i tak przecież nie ma tam wszystkiego) to użytkownik allegro o nicku ZajeFajneButy24 który sprzedaje 1000 sztuk trudno dostępnych yeezy 350, albo nawet zwykłych airmaxów budzi moją wątpliwość.
WARTO WIEDZIEĆ, ŻE:
każdemu Klientowi będącemu konsumentem w rozumieniu art. 221 Kodeksu cywilnego przysługuje prawo odstąpienia od zawartej Umowy sprzedaży, w terminie 14 dni od daty otrzymania produktu, bez podania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35 Ustawy o prawach konsumenta (kosztów odesłania towaru).
To oznacza, że bez względu na wszystko każdy towar zakupiony przez internet podlega zwrotowi. Znajomość prawa konsumenckiego to cenna umiejętność w dzisiejszych czasach. Myślę, że to ciekawy pomysł na kolejny wpis i film – co Wy na to?
Zobacz także mój film!
Żywotność fejkowych stron jest dość krótka, dlatego podsyłajcie je w komentarzach:
Udostępnij na Facebooku