Drony – przyszłość, która nadeszła

Czy Ty także chciałeś zostać pilotem w dzieciństwie, a zdalnie sterowane zabawki sprawiały Ci największą radość? Zobacz dokąd posunęła się najnowsza technologia. Z pewnością zainteresują Cie drony!
Od dłuższego czasu drony są na tapecie sektora technologicznego. To, co kiedyś wydawało się praktycznie niemożliwe, dziś staje się faktem. Filmy Scie-Fiction już dawno pokazywały drony jako maszyny do zadań specjalnych, które eksplorowały przestrzeń powietrzną, pomagały w walce ale także były „pomocą domową” dla cywili. Obecnie w wielu krajach na całym świecie buduje się i testuje drony, które w znaczący sposób mogłyby zmienić nasze życie. Począwszy od logistyki, już w niedalekiej przyszłości te bezzałogowce będą dostarczać nam przesyłki. Kurierzy odejdą do lamusa, a nowy wymiar świadczenia usług stanie się standardem. Dziś każdy może zostać pilotem własnego statku, oglądać świat z lotu ptaka i odwiedzić miejsca, do których normalnie nie byłby w stanie dotrzeć. Wszystko za sprawą nowoczesnych urządzeń, które podbijają serca milionów ludzi na całym świecie.
Ważne informacje o lataniu dronami
Chociaż zasiadanie za sterami wirnikowców to świetna zabawa, należy podejsć do tematu co najmniej odpowiedzialnie i dojrzale. Przede wszystkim zanim oderwiesz swój statek od ziemi, dokładnie zapoznaj się z instrukcją. Może wydawać Ci się to błahe, ale wiele osób nigdy nie korzysta z instrukcji myśląc, że sobie poradzi. O ile jeśli nie stanowimy dla nikogo zagrożenia, czyli wybraliśmy do lotu odpowiednią lokalizację, otwartą przestrzeń z dala od ulic, budynków i dużych grup ludzi nieostrożność może skończyć się kraksą i rozbitą maszyną, to w przypadkach gdy nie zastosujemy się do tych zaleceń Urzędu Lotnictwa Cywilnego możemy wyrządzić poważną krzywdę człowiekowi, zniszczyć auto, lub spowodować zagrożenie w ruchu lądowym. Wyobraźcie sobie, że latacie blisko autostrady, dron Wam w jakiś sposób ucieka, i uderza w pędzącego tira. Widzicie co dzieje się dalej? Odpowiedzialność to podstawowa zasada każdego pilota!
Należy pamietać, ze wznosząc w powietrze swoją maszynę zaczynają nas obowiązywać przepisy prawa lotniczego. Za ich łamanie grożą poważne konsekwencje! Latajmy z głową!
Radzę także uzbroić się w dodatkowe śmigiełka, które na początku bardzo się przydają :).
Wybór pierwszego drona
Niegłupim pomysłem jest, aby zacząć od mniejszego statku, na którym nauczmy się dobrze latać. Znacznie mniejsze gabaryty maszyny pozwolą nawet na latanie w pomieszczeniach, np. w domu, czy w garażu (pod warunkiem, że wcześniej przestawisz auto :). Minidrony bardzo często posiadają opcję flipa, czyli wykonania „salta”. Modele z wyższej półki posiadają wbudowaną kamerę, co według mnie jest świetną sprawą. Oprócz tego, że umożliwia to rejestrowanie lotów i przygotowywanie z nich niesamowitych filmów, otwiera nam to drzwi do doskonalenia się jako pilot używając FPV (first person view). Parując nasze urządzenie z telefonym, czy tabletem poprzez aplikację zyskujemy dostęp do „podglądu na żywo”. O zastosowaniach FPV przeczytasz w dalszej części artykułu. Zabawkowe drony „na wypasie” wzbogacone zostały o odbiorniki GPS, co znacznie zwiększa ich możliwości. Dla przykładu korzystając z intuicyjnej aplikacji możesz ustalić dokładną trasę lotu i podziwiać jak Twoj statek nagrywa dla Ciebie video w nawet jakości HD. Jak na niewielkie rozmiary tych urządzeń, czas lotu jest bardzo przyzwoity (prawie 10 minut).
Przedstawione poniżej modele marki Parrot to świetny sprzęt dla każdego kto chciałby rozpocząć przygodę z przestrzenią lotniczą. Wytrzymałe, stabilne i gotowe do lotu od razu po wyjęciu z pudełka. Kliknij na model aby dowiedzieć się o nim więcej:
Profesjonalne drony
Duży kaliber, wielkie możliwości. Tych urządzeń z pewnością nie można już nazwać zabawkami. Największą popularnością cieszą się Quadrocoptery, czyli czteroramieniowe wirnikowce. Wykorzystywane są do filmowania i powietrznej fotografii. Dzięki wykorzystaniu stabilizacji obrazu (poprzez zamontowany gimbal) zdjęcia nigdy nie wychodzą poruszone, są zawsze ostre, a nagrany materiał wideo jest niezwykle płynny. Do większości gimbali montuje się kamery GoPro, lub iLook, które ze względu na niewielkie rozmiary i wagę, oraz bardzo szerokie kąty łapania obrazu idealnie się do tego nadają. Takimi gimbalami oczywiście można sterować, co poszerza możliwości zebrania materiałów. Wykonanie ujęć z lotu ptaka, czy też kadrów krajobrazu nigdy nie było tak proste i tak wygodne. Osobiście jestem szczęśliwym użytkownikiem modelu Walkera QR X350 PRO wyposażonym w GoPro, który gorąco polecam.
Drugą grupą są Hexacoptery, które składają się już z sześciu ramion i silników. Dzięki tym dodatkowym ramionom dron jest niebywale stabilny, nawet podczas silnego wiatru panującego na wysokości. W wypadku ewentualnej usterki jednego z silników dron nadal pozostanie w powietrzu. Hexacoptery to odpowiedź na najwyższe wymagania pilotów.
Przydatne funkcje wirnikowców
Profesjonalne bezzałogowce wyposażone są w odbiorniki GPS i inne funkcje, które są olbrzymią pomocą. Dzięki temu statek może „zawisnąć w powietrzu” a nawet początkujący pilot jest w stanie wykonać płynny i bezpieczny lot.
Jedną z najważniejszych funkcji jest RTH (return to home), czyli bezpieczny i automatyczny powrót. Po przełączeniu się na ten tryb wirnikowiec w pierwszej kolejności wznosi się kilka metrów w górę (dzięki temu mamy pewność, że dron po drodze nie uderzy w żadną przeszkodę, np. w drzewo), po czym kieruje się na dokładnie te same współrzędne geograficzne, z których odbył się start i powoli opada. Co najważniejsze, funkcja włączy się automatycznie, jakiś z względów pilot straci kontakt z maszyną. (failsafe).
W przypadku, gdy bateria będzie na wyczerpaniu a pilot tego nie zauważy, funkcja auto lądowania sprowadzi maszynę bezpiecznie na ziemię.
Kolejną ciekawą opcją jest tryb lotu łatwej orientacji IOC, który znacznie ułatwia latanie. Polega on na tym, że bez względu na pozycję drona względem własnej osi, dron zareaguje dokładnie w taki sposób w jaki się spodziewamy. Nawet jeśli będzie on „tyłem do przodu” przesuwając manipulator (drążek) w prawo, statek poleci w prawo zamiast w lewo.
Dodatkowymi „bajerami” są opcje wytyczania trasy, lub opcja „follow me”, za którą drony pokochają szczególnie sportowcy.
Drony wyścigowe
Po oficjalnej części w końcu mogę przejść do ekscytujących wieści! Na świecie pojawił się nowy sport, to DRONE RACING! Zawodnicy z całego świata stają do walki o tytuł najszybszego i najlepszego pilota w przestrzeni powietrznej. Te maszyny osiągają prędkość powyżej 120 km na godzinę, a ich piloci zakładają specjalne gogle, które umożliwiają widok FPV w 3D! Właśnie teraz (link) odbywa się międzynarodowy turniej w Dubaju.
Jeśli chcesz powalczyć o ten tytuł, zacznij trenować już teraz!
Przydatne aplikacje dla pilotów
Jak już pisałem wcześniej, odrywając naszego drona od ziemi musimy respektować prawo. Najważniejszą rzeczą o której powinniśmy pamiętać to sprawdzenie strefy lotniczej przed startem. Polscy inżynierowie stworzyli aplikację DroneRadar, która analizuje naszą lokalizacje i pokazuje w jakiej strefie się znajdujemy. Po wejściu w zakładkę „przestrzeń powietrzna” pojawiają się ewentualne przeciwskazania, a także numery do Ośrodków Planiwabia Strategicznego, z którymi trzema się skontaktować jeśli znajdujemy się w danej strefie. Aplikacja opisuje także przestrzenie powietrzne, co znacznie ułatwia „poruszanie się” w lotniczym żargonie.
Druga aplikacja to UAV Forecast, czyli aplikacja pogodowa, która podaje najważniejsze czynniki atmosferyczne dla każdego pilota. Należy zwrócić uwagę głównie na wiatr oraz widoczność. Przypominam, że bez dodatkowych uprawnień możemy latać jedynie w zasięgu wzroku.


Szkolenia
Dla wszystkich, którzy myślą o profesjonalnym lataniu dronami, oraz o prowadzeniu komercyjnych lotów realizowane są szkolenia. Składają się one z zajęć teoretycznych, ale i praktycznych, które przygotują przyszłego operatora na różne niebezpieczne i niekontrolowane sytuacje.
PS: Odsyłam Was jeszcze na rządową stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego po więcej informacji odnośnie prawa i zasad latania bezzałogowymi statkami powietrznymi->