fbpx
 
Facebook Instagram YouTube

Jak dobierać męskie spodnie – Poradnik budowania męskiej garderoby cz. 2

3.9/5 - (38 votes)

Jeżeli planujesz zakup spodni w najbliższym czasie, to obowiązkowo przeczytaj ten wpis. Kompletny poradnik o męskich spodniach, czyli kroje, rozmiary i lista polecanych modeli, które musisz mieć w swojej garderobie.

Męskie spodnie – jak je dobrać?

Przez blisko 300 dni w roku my, mężczyźni nosimy długie spodnie, dlatego temat odpowiedniego dobierania kroju i rozmiaru do sylwetki, budowy ciała jest ogromnie ważny. Chociaż wszystko wydaje się dość oczywiste, to nadal spora część mężczyzn ma duży problem podczas podejmowania decyzji w sklepie. Druga część, nawet jeśli takiego problemu nie widzi, to nie dlatego, że go nie ma – tylko dlatego, że o nim nie wie. W rezultacie panowie kupują za duże, za długie spodnie, a niektórzy pionierzy w tej dziedzinie potrafią nawet kupić za krótkie.
Tak jak w przypadku pierwszej części poradnika, który był poświęcony męskim koszulom, przedstawię Wam listę wszystkich informacji, które powinniście wiedzieć zanim zdecydujecie się na zakup spodni.

Odpowiedni rozmiar męskich spodni

Poradnik rozpocznę od poprawnego dobierania rozmiaru spodni, bo wydaje mi się to największym problemem. Najczęściej spotykaną rozmiarówką w sklepach jest ta, opierająca się na dwóch wymiarach np. 32/34. Wiele osób nie ma pojęcia jaki ma rozmiar – o czym doskonale przekonałem się pracując w sklepie odzieżowym. Pozwolę sobie zacytować klientów, którzy zwracali się do mnie z pytaniem: czy znajdzie Pan spodnie takie na mnie?
Doświadczony sprzedawca na pierwszy rzut oka odgadnie „mniej więcej” rozmiar swojego klienta, jednak takich asystentów sprzedaży nie znajdziecie w sklepach sieciowych, w których statystycznie najczęściej się kupuje.
Rozszyfrowując rozmiarówkę – pierwszy wymiar oznacza długość pasa, drugi zaś długość nogawki. Oczywiście nie jest to wymiar podany w centymetrach, bo 32 cm w pasie, to chyba rozmiar 5-letniego chłopca, a nie dorosłego faceta :). Każda z marek ma swoją tabelę rozmiarową, jednak są one do siebie zbliżone. W wielu sklepach nie występuje jednak pełna, standardowa rozmiarówka (zazwyczaj od 28/30 do 38/36). Ze względu na to, że nie wszystkie rozmiary są popularne, omija się część z nich, zostawiając np. tylko parzyste rozmiary jak 32/32, lub ujednolica się rozmiarówkę tylko do jednego rozmiaru np. 33. Pojawiają się także inne typy segregowania spodni, np. ta podawana w jednym wymiarze typu 48,50 itd., która zazwyczaj dotyczy spodni wizytowych.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas kupowania spodni przede wszystkim należy upewnić się, że spodnie nie są za luźne w pasie, bo późniejsze ściskanie ich paskiem jest jednym z częściej popełnianych błędów. W rezultacie gromadzi się nadmiar materiału tworząc pogrubiające i nieestetycznie fałdy. Panowie kupują większe spodnie myśląc, że będzie im w nich wygodniej, jednak używany materiał ma to do siebie, że się rozchodzi. Dotyczy to szczególnie jeansów, a zwłaszcza tych zawierających w składzie elastan. Mierząc spodnie w sklepie wystarczy sprawdzić czy da się w nich swobodnie dopinać oraz włożyć w środek palec (zapas max 1 cm).
W kwestii długości nogawki uznaje się, że im jest ona węższa, tym spodnie powinny być krótsze. Najlepiej jest mierzyć spodnie do butów, z którymi będziemy je później nosić. Szerokie nogawki powinny opadać na buty tworząc jedno zagięcie, zaś wąskie powinny sięgać za kostkę. Obecnie panuje tendencja do produkowania i kupowania raczej dłuższych spodni, więc warto zwrócić na to uwagę i ewentualnie oddać spodnie do krawca (chociaż wiem, że to raczej nie jest popularne – kupując spodnie chcemy aby było „dobre” od razu) lub podwinąć – ale o tym w dalszej części poradnika.

Proponowane modele

granatowe-meskie-spodnie-chino
bordowe-meskie-spodnie-chino
meskie-spodnie-jeansy
wizytowe-spodnie-meskie
meskie-szare-spodnie-z-zamkamijpg
meskie-biale-spodnie

Jaki krój spodni wybrać?

Przybliżę Wam sześć krojów męskich spodni, z którymi na pewno się spotkaliście. Chciałbym jednak zaznaczyć, że interpretacja sklepów dla danych krojów może różnić się od standardowego zdefiniowania tych fasonów. To znaczy, że nie wszystkie skinny będą tak bardzo wąskie, a nie wszystkie tappered będą dobrze leżeć na facetach z dużymi udami.

Skinny

Męskie spodnie o kroju skinny to najbardziej dopasowana propozycja dla mężczyzn. Nogawki opinają nogi na całej długości – od ud, aż po łydki, dlatego jest to model rekomendowany szczupłym (ale nie chudym) osobom. W przypadku mężczyzn o bardzo drobnej budowie ciała noszenie takich spodni może spowodować, że będą oni wyglądali komicznie uzyskując efekt „niezdarnych męskich nóżek”. Z kolei w przypadku osób o normalnej budowie, nogawki prawdopodobnie będą zbyt mocno opinać nogi – w tym szczególnie uda- co także nie będzie wyglądało dobrze. Szczególnie odradzałbym zakup takich spodni wszystkim panom z szerokim rozstawem nóg.

SLIM

To także dopasowana krój, jednak nie aż tak bardzo, jak w przypadku skinny. Uda nadal będą dość opięte, jednak metariału na łydkach powinno być nieco więcej. W takich spodniach każdy mężczyzna o szczupłej i normalnej budowie ciała będzie wyglądał dobrze.

Tappered

Osobiście jest to mój ulubiony fason. Charakteryzuje się tym, że nogawki w udach mają więcej miejsca – dzięki temu nie są tak bardzo opięte, ale nogawka zwęża się ku dołowi wyszczuplając sylwetkę. Pod warunkiem odpowiednio dobranego rozmiaru, każdy nie szczupły mężczyzna będzie wyglądał w takich spodniach świetnie. Szczególnie polecam ten model tym facetom, którzy mają rozbudowane uda, lub zwyczajnie lubią podjeść :).

Joggery / Baggy

Model przedstawiony na zdjęciu obok to joggery, jednak większość sklepów (szczególne internetowych) niepoprawnie stosuje zamiennie nazwę joggerów i baggy. Joggery to model który rozpoznamy po dużo niszym kroku spodni oraz wąskiej i dopasowanej nogawce. Bardzo często nogawki zakończone są ściągaczem. Jeśli zaś chodzi o baggy, są to ogólnie mówiąc bardzo szerokie i luźne spodnie, które także mają niższy krok. Najprościej je opisać jako spodnie typu skate, które w okresie lat 90-tych do millenium były niezwykle popularne. Joggery to propozycja dla każdego mężczyzny, jednak o mocnym streetwearowym wydźwięku. Zyskał więc popularność głównie wśród młodszych facetów.

Regular

Czyli najbardziej klasyczny model spodni, w którym nogawka jest w całości prosta. Szczupli mężczyźni będą wyglądać w takich spodniach średnio, bo nogi będą miały trochę za dużo miejsca. Jednak tak jak napisałem na wstępie – zależy to także od faktycznej realizacji kroju przez sklep. Panowie o standardowej budowie oraz ci, którzy są większych gabarytów, na pewno będą w nich wyglądać dobrze. Przy okazji wspomnę także o kroju loose, który jest poszerzoną wersją klasycznego regular straight. Są to spodnie dedykowane tylko dla „większych” osób.

BOOTCUT

Najrzadziej spotykany krój w sklepach – tak zwane dzwony. Można go rozpoznać po szerszych nogawkach, które dodatkowo poszerzają się do dołu. Osobiście nie jestem jego fanem, wręcz odradzałbym go.

Stan w męskich spodniach

Stan, czyli miejsce na którym zatrzymują się spodnie. Istnieją trzy podstawowe typy:

NISKI STAN

To tak zwane biodrówki. Spodnie z tego typu stanem występują zazwyczaj z wąskimi spodniami np. skinny, czy slim. Uważa się, że niski stan jest „bardziej sexy”, ponieważ podkreśla miednicę oraz pośladki, a także brzuch – jeśli jest wyrzeźbiony :) Jednak miecz jest obusieczny, to znaczy ze odsłania także to, czego byśmy nie chcieli pokazywać – chodzi mi o sytuacje w których się schylamy, kucamy itp. i widać pośladki lub wysoko podciągniętą bieliznę.
Niski stan polecany jest osobom szczupłym oraz osobom z brzuszkiem. Może Was to zdziwić, ale dzięki temu, że spodnie trzymane są przez biodra osoby z „nadbagażem” nie mają problemu z dopięciem spodni. Należy jednak pamiętać o efekcie „pękniętych pleców” : )

Normalny stan

to najczęściej stosowany, standardowy typ, gdzie spodnie leżą w naturalnym miejscu, czyli w pasie.

wysoki stan

Trochę niedoceniony i odstawiony w kąt – moim zdaniem niesłusznie. W tym typie linia znajduje się zdecydowanie wyżej, bo na talii, dzięki czemu panowie z małym brzuszkiem mogą go sprytnie zamaskować, a wysocy panowie w końcu będą mieli spodnie, które przez cały czas będą leżały w tym samym miejscu. Wysoki stan bardzo ładnie „zbiera” pośladki – a pupa w takich spodniach wygląda świetnie – o czym powie Wam każda kobieta. Dodatkowo są one moim zdaniem niezwykle wygodne.

Kiedy podwijać spodnie, kiedy wkładać do buta

Najwięcej problemów i zapytań dotyczy nogawek, ich odpowiedniej długości oraz tego, kiedy tak naprawdę powinniśmy je podwijać, a kiedy nie oraz skąd wiedzieć, czy nogawki powinny być włożone do środka buta, czy też lepiej będę wyglądać na zewnątrz.
Nie ma jednoznacznej zasady mówiącej o tym, jak prawidłowo powinno się to robić, więc w dużej mierze trzeba polegać na sobie i własnym poczuciu estetyki. Postaram się jednak przekazać Wam prosty sposób na dokonanie tego wyboru.

Szerokie nogawki

Szerokich nogawek nigdy nie polecam wkładać do środka butów. Wygląda to źle z tego względu, że szeroka nogawka i wąski but tworzą olbrzymi kontrast, tworząc wizualny lejek. Jeśli jednak zwiążecie bardzo luźno buty, a nogawka nie jest aż taka szeroka, możecie spróbować i ocenić czy wygląda to dobrze.
Szeroką nogawkę można podwijać, jednak robienie z nią pinrolla nie będzie dobrym pomysłem, z tego samego względu co wkładanie ich do buta – czyli powstanie lejek. Podwinięcie będzie wyglądało ładnie przy każdym typie obuwia – nawet w przypadku butów bardzo wysokich – jednak trzeba uważać, aby nie pojawiła się wtedy „harmonijka” ze zbyt dużej długości nogawki.

spodnie-w-bucie-czy-poza

Sam także popełniłem ten błąd np. w tej stylizacji.

Wąskie nogawki

Tutaj sprawa jest trochę łatwiejsza. Wąskie spodnie niemal zawsze będą dobrze wyglądać włożone do środka buta – ale trzeba uważać z „gabarytami” tzn. aby obuwie nie było „zbyt ciężkie” w stosunki do spodni, bo powstanie wizualne odcięcie nogi i stopy ( spowodowane wielkim kontrastem ). W takim przypadku lepiej jest podwinąć spodnie do wysokości buta. Oczywiście w niektórych przypadkach może to wyglądać ciekawie -części zagadnień nie da się uogólnić przedstawić w systemie zerojedynkowym.

podwijanie-spodni-do-butow
Nie mogłem w sieci znaleźć „złego przykładu” – dodam jak tylko na coś trafię :)

Wybór idealnych spodni do Twojej sylwetki

Pomyślałem, że najlepiej będzie jeśli zwizualizuję Wam to do jakiej sylwetki dopasować konkretny krój spodni. Tabela przedstawia idealne moim zdaniem rozwiązania dla mężczyzn o tych trzech budowach ciała – szczupłej, normalnej i masywnej

dobieranie-meskich-spodni-do-sylwetki

Wideo poradnik na YouTube

meski-poradnik-spodnie-dobieranie

Łukasz Podliński

Witaj na moim blogu! Nazywam się Łukasz Podliński i jestem Twoim internetowym doradcą, stylistą. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych, przygotowanych specjalnie dla Ciebie treści. Główny kierunek to szeroko pojęta moda męska i budowanie wizerunku. Przeczytasz tu między innymi o tym jaki garnitur wybrać na studniówkę, jak dobierać odpowiednie spodnie i wreszcie rozwiąże Twój problem z wiązaniem krawata. Męskie fryzury to mój ulubiony temat, dlatego gdy wejdziesz w dział „włosy” będą już na Ciebie czekały poradniki jak układać włosy, oraz jak o nie dbać. Życzę Ci miłej lektury!