Moda męska, męskie fryzury, męskie sprawy.

 • Home
 • Moda męska
 • Jak dobierać męskie spodnie – Poradnik budowania męskiej garderoby cz. 2

Jak dobierać męskie spodnie – Poradnik budowania męskiej garderoby cz. 2

Jak dobierać męskie spodnie – Poradnik budowania męskiej garderoby cz. 2
5 (100%) 3 votes

Jeżeli planujesz zakup spodni w najbliższym czasie, to obowiązkowo przeczytaj ten wpis. Kompletny poradnik o męskich spodniach, czyli kroje, rozmiary i lista polecanych modeli, które musisz mieć w swojej garderobie.

Męskie spodnie – jak je dobrać?

Przez blisko 300 dni w roku my, mężczyźni nosimy długie spodnie, dlatego temat odpowiedniego dobierania kroju i rozmiaru do sylwetki, budowy ciała jest ogromnie ważny. Chociaż wszystko wydaje się dość oczywiste, to nadal spora część mężczyzn ma duży problem podczas podejmowania decyzji w sklepie. Druga część, nawet jeśli takiego problemu nie widzi, to nie dlatego, że go nie ma – tylko dlatego, że o nim nie wie. W rezultacie panowie kupują za duże, za długie spodnie, a niektórzy pionierzy w tej dziedzinie potrafią nawet kupić za krótkie.
Tak jak w przypadku pierwszej części poradnika, który był poświęcony męskim koszulom, przedstawię Wam listę wszystkich informacji, które powinniście wiedzieć zanim zdecydujecie się na zakup spodni.

Odpowiedni rozmiar męskich spodni

Poradnik rozpocznę od poprawnego dobierania rozmiaru spodni, bo wydaje mi się to największym problemem. Najczęściej spotykaną rozmiarówką w sklepach jest ta, opierająca się na dwóch wymiarach np. 32/34. Wiele osób nie ma pojęcia jaki ma rozmiar – o czym doskonale przekonałem się pracując w sklepie odzieżowym. Pozwolę sobie zacytować klientów, którzy zwracali się do mnie z pytaniem: czy znajdzie Pan spodnie takie na mnie?
Doświadczony sprzedawca na pierwszy rzut oka odgadnie „mniej więcej” rozmiar swojego klienta, jednak takich asystentów sprzedaży nie znajdziecie w sklepach sieciowych, w których statystycznie najczęściej się kupuje.
Rozszyfrowując rozmiarówkę – pierwszy wymiar oznacza długość pasa, drugi zaś długość nogawki. Oczywiście nie jest to wymiar podany w centymetrach, bo 32 cm w pasie, to chyba rozmiar 5-letniego chłopca, a nie dorosłego faceta :). Każda z marek ma swoją tabelę rozmiarową, jednak są one do siebie zbliżone. W wielu sklepach nie występuje jednak pełna, standardowa rozmiarówka (zazwyczaj od 28/30 do 38/36). Ze względu na to, że nie wszystkie rozmiary są popularne, omija się część z nich, zostawiając np. tylko parzyste rozmiary jak 32/32, lub ujednolica się rozmiarówkę tylko do jednego rozmiaru np. 33. Pojawiają się także inne typy segregowania spodni, np. ta podawana w jednym wymiarze typu 48,50 itd., która zazwyczaj dotyczy spodni wizytowych.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas kupowania spodni przede wszystkim należy upewnić się, że spodnie nie są za luźne w pasie, bo późniejsze ściskanie ich paskiem jest jednym z częściej popełnianych błędów. W rezultacie gromadzi się nadmiar materiału tworząc pogrubiające i nieestetycznie fałdy. Panowie kupują większe spodnie myśląc, że będzie im w nich wygodniej, jednak używany materiał ma to do siebie, że się rozchodzi. Dotyczy to szczególnie jeansów, a zwłaszcza tych zawierających w składzie elastan. Mierząc spodnie w sklepie wystarczy sprawdzić czy da się w nich swobodnie dopinać oraz włożyć w środek palec (zapas max 1 cm).
W kwestii długości nogawki uznaje się, że im jest ona węższa, tym spodnie powinny być krótsze. Najlepiej jest mierzyć spodnie do butów, z którymi będziemy je później nosić. Szerokie nogawki powinny opadać na buty tworząc jedno zagięcie, zaś wąskie powinny sięgać za kostkę. Obecnie panuje tendencja do produkowania i kupowania raczej dłuższych spodni, więc warto zwrócić na to uwagę i ewentualnie oddać spodnie do krawca (chociaż wiem, że to raczej nie jest popularne – kupując spodnie chcemy aby było „dobre” od razu) lub podwinąć – ale o tym w dalszej części poradnika.

Proponowane modele

granatowe-meskie-spodnie-chino
bordowe-meskie-spodnie-chino
meskie-spodnie-jeansy
wizytowe-spodnie-meskie
meskie-szare-spodnie-z-zamkamijpg
meskie-biale-spodnie


Artykuł podzielony na kilka części CZYTAJ DALEJ lub przejdź do konkretnego działu:


ROZMIARÓWKA MĘSKICH SPODNI

Czyli jak dobrać odpowiedni rozmiar.

przejdź do działu

KROJE MĘSKICH SPODNI

Czyli opis wszystkich fasonów, które możecie znaleźć w sklepach, oraz krótkie porady.

przejdź do działu

STAN W MĘSKICH SPODNIACH

Wyjaśnienie trzech rodzajów stanów, czyli miejsca, w którym powinny leżeć spodnie.

przejdź do działu

KIEDY PODWIJAĆ SPODNIE – a kiedy wpuszczać do butów

Wytłumaczenie kiedy nogawki wpuszczać do buta a kiedy nie oraz sprawa podwijania nogawek.

przejdź do działu

WYBÓR IDEALNYCH SPODNI DO TWOJEJ SYLWETKI

Znajdz model, który najlepiej pasuje do Twojej sylwetki.

przejdź do działu

PORADNIK W FORMIE WIDEO

Uproszczony poradnik w formie filmu.

przejdź do działu

Strony: 1 2 3 4 5 6

Tagi: porady

Trackback from your site.

 • Łukasz Podliński

  Jak dobierać męskie spodnie – Poradnik budowania męskiej garderoby cz. 2
  5 (100%) 3 votes

  Witaj na moim blogu! Nazywam się Łukasz Podliński i jestem Twoim internetowym doradcą, stylistą. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych, przygotowanych specjalnie dla Ciebie treści. Główny kierunek to szeroko pojęta moda męska i budowanie wizerunku. Przeczytasz tu między innymi o tym jaki garnitur wybrać na studniówkę, jak dobierać odpowiednie spodnie i wreszcie rozwiąże Twój problem z wiązaniem krawata. Męskie fryzury to mój ulubiony temat, dlatego gdy wejdziesz w dział „włosy” będą już na Ciebie czekały poradniki jak układać włosy, oraz jak o nie dbać. Życzę Ci miłej lektury!

 • Łukasz Podliński